Mieszkańcy miejscowości Prostki są zaniepokojeni rosnącą liczbą zakażeń w mieście. Pod lupę sanepidu trafili między innymi pracownicy miejscowego zakładu "POL-FOODS".


Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u kilku pracowników zakładu POL-FOODS, Sanepid postanowił pobrać próbki od wszystkich pracujących. Od wczoraj tj. 23.06.2020 r. w Prostkach dostępny jest mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Krótkiej.

Sprawa zakażonego księdza 

13 czerwca br. w parafii św. Antoniego w Prostkach odbyło się bierzmowanie młodzieży. Kilka dni po tej ceremonii z objawami choroby do szpitala zgłosił się ksiądz. W piątek 19 czerwca otrzymał pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Wszyscy uczestnicy mszy mieli zostać poddani kwarantannie oraz opiece sanepidu.

Jak podaje portal "Miasto Gazeta", w mailu od mieszkańców miejscowości padły sugestie, ze nie wszyscy uczestnicy objęci są kwarantanną. Mowa tu między innymi o wójcie, ministrantach czy oprawie muzycznej. 

Mieszkańcy zgłosili swoje zaniepokojenie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wójt w odpowiedzi zapewniał, że nie miał kontaktu z osobą zakażoną więc, nie powinien odbywać kwarantanny, a tą jedynie może zarządzić PSSE.

Na prośbę PSSE parafia w Prostkach poinformowała wiernych, by Ci którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi poinformowali o tym stacje epidemiologiczną w Ełku.

Stan danych na dzień 23.06.2020 godzina 18.00.

Powiat ełcki:

  • liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 412
  • liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji PPIS - 381
  • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia wirusem SARS - CoV-2 - 0
  • liczba osób hospitalizowanych z powodu zakażenia wirusem SARS - CoV-2 - 2
  • liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni - 25
  • liczba ozdrowieńców  - 2