„Przekaz dalej” to unikalny program stypendialny, wspierający młodych ludzi z pasją, chęcią jej rozwijania i dzielenia się nią z innymi. W dniu 12 marca 2018 roku w lokalu Warchlak Art Pub w Ełku odbyła się gala programu stypendialnego.


Program "Przekaż dalej" działa od 2016 roku i bardzo prężnie się rozwija. Dowodem na to jest podarowanie szansy na realizację marzeń już dwunastu młodym ludziom.


Jak działa program i dlaczego jest tak innowacyjny? 

- Stawia na rozwój pasji - Kandydaci aplikują do programu za pomocą krótkich filmów zamieszczanych w Internecie. Opisują w nich swoja pasje, marzenia i plany jej rozwoju, a także sposób, którym chcą przekazywać ją dalej.
- Nie ogranicza się do dawania pieniędzy - Każdy stypendysta ma swojego tutora, czyli doświadczoną osobę, która daje wsparcie merytoryczne i organizacyjne oraz mobilizuje i motywuje do działania.
- Promuje zasadę wzajemności - Dostałeś szansę? Daj ją też innym! Stypendyści są zobowiązani do dzielenia się swoją pasją, zarażania nią innych młodych ludzi, a drogę do tego celu znajdują sami. Program wspiera kreatywność i samodzielność w myśleniu i działaniu. W ten sposób zatacza coraz szersze kręgi i osiąga zamierzone efekty.

Dzięki działaniom w programie,  pasja przeradza się w profesjonalizm, a kolejni młodzi ludzie mają możliwość uczyć się od lepszych, realizować ambitne cele i przekazywać wiedze i umiejętności młodszym koleżankom i kolegom. Na tym właśnie polega idea programu „Przekaż dalej”

Co roku z zainteresowanych programem kandydatów wybierani są stypendyści.
Jak dokonywany jest wybór? Jest to innowacyjna metoda, ponieważ każdy darczyńca może zostać jurorem. Do oceny i wyboru stypendystów zaproszeni są wszyscy, którzy wsparli daną edycję programu. W tej edycji za pomocą portalu polakpomaga.pl wsparło nas 28 darczyńców indywidualnych. Otrzymaliśmy również wsparcie od ośrodków, przedsiębiorców, agencji oraz fundacji z Ełku i okolic.

Program można również wspierać  poprzez przekazywanie 1% podatku na Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych "STOPA". Informacje na temat stowarzyszenia i realizowanych przez nie programów znajdują się na stronie stopa.org.pl.

W tej edycji „Przekaż dalej” stypendia otrzymała czwórka zdolnych, ambitnych młodych ludzi. Oto oni:
1. Janusz Kozikowski – jest pasjonatem muzyki hip hopowej. Pisze teksty i nagrywa utwory. Jest to jego sposób na wyrażenie siebie. Marzeniem Janusza jest uczynienie ze swojej pasji sposobu na życie – nagrywanie płyt i występowanie na scenie.
2. Faustyna Mosiej – jest uczennicą technikum gastronomicznego w Ełku. Jej pasją jest muzyka - gra na gitarze, śpiewa i tańczy. Faustyna hojnie dzieli się swoim talentem, prowadząc scholę dziecięcą i zajęcia dla dzieci. Marzy o wydaniu własnej płyty.
3. Kacper Kasprzak – Muzyka jest całym jego życiem. Od dwunastu lat gra na fortepianie. Jego głównym celem jest rozpoczęcie studiów na Akademii Muzycznej. Kacper sam tworzy muzykę, angażuje się też w wiele inicjatyw kulturalnych w naszym mieście, miedzy innymi brał udział w Bajkowym Koncercie Charytatywnym na rzecz chorej na glejaka Zosi.
4. Piotr Malinowski – Piotr ma 18 lat, a od dwóch rozwija swoja pasję, którą jest iluzja - zachwycanie ludzi, dawanie im powodów do szczęścia i wywoływanie uśmiechu na ich twarzach. Chce cały czas doskonalić swoje umiejętności, a jednocześnie zarażać pasją innych, szczególnie dzieci i młodzież.

Wszyscy tegoroczni stypendyści otrzymają wsparcie w wysokości 2 000 zł. Dzięki tym środkom, a także dzięki wsparciu osobistego opiekuna/tutora, będą mogli rozwijać i profesjonalizować swoje pasje i talenty, by potem zarażać nimi młodszych kolegów i koleżanki.


Źródło: www.przekazdalej.org.pl, www.stopa.org.pl, YouTube - TVStopa, Facebook - Przekaż Dalej