Z dniem 1 marca w życie wejdzie kilka nowych przepisów, mających wpływ na niektóre nasze aspekty życiowe. Na pewno na własnej skórze odczują je emeryci i renciści, a także systematyczni klienci Poczty Polskiej.

Zmiany w emeryturach oraz rentach
Osoby przebywające obecnie na emeryturze lub rencie uzyskali prawne pozwolenie do zwiększenia swoich dodatkowych źródeł dochodów. Wiąże się to ze zwiększeniem przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim kwartale 2015 roku. To pozwoli osobom pobierającym wymienione świadczenia, na zarabianie maksymalnej kwoty wynoszącej 2 846,90 zł miesięcznie. Jest to wartość wyliczona na podstawie 70 procent przeciętnego wynagrodzenia w skali miesiąca.
Dobrą wiadomością jest także waloryzacja świadczeń emerytalnych oraz rentownych. Waloryzacja osiągnie wartość 0,24 procent. Natomiast emerytury, a także renty, których wartość jest niższa niż 2 tysiące złotych brutto, doliczony będzie jednorazowy dodatek. Wypłacone dodatki będą osobom, które są ubezpieczone zarówno w ZUS-ie, jak i również KRUS-ie. To przyczyni się do zwiększenia najniższej emerytury lub rodzinnej renty do kwoty wynoszącej 882,56 złotych.

Opłaty na Autostradach
Nieco niekorzystną zmianą jest wzrost opłat na autostradzie A2, dokładnie na odcinku Nowy Tomyśl - Konin. Kierowcy od 1 marca będą zmuszeni do zapłaty 54 złotych, czyli o 3 złote więcej, niż w cenniku obowiązującego do 29 lutego. Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska argumentuje wprowadzane podwyżki, próbą załatania dziur budżetowych dotyczących inwestycji budowlanych autostrady, a także zebraniem środku na kolejne inwestycje oraz utrzymanie dróg w dobrym stanie.

Nowa lista refundowanych leków
Lista leków refundowanych została wzbogacona o 46 nowych medykamentów. Dodatkowo aż 191 z wcześniejszej listy, spotkała atrakcyjna obniżka, natomiast ceny 65 lekarstw podwyższono. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zmian wprowadzonych w zakresie farmaceutyków. Pacjenci, którzy przeszli przeszczep, będą mogli liczyć na tańsze leczenie z powodu obniżki cen.

Poczta Polska – nie taka tania
Wysyłasz często listy lub paczki za pośrednictwem Poczty Polskiej? Od 1 marca przygotuj się na nieznaczne podwyżki. Przesyłki krajowe oraz zagraniczne będą nieco droższe, niż dotychczas. Nadanie zwykłego listu będzie nas kosztowało 25 groszy więcej, natomiast cena listu priorytetowego wyniesie nas 2,50 złotych.
Ponadto znowu Poczta Polska będzie odpowiedzialna za dostarczanie listów sądowych. Wcześniej, przez okres dwóch lat zajmował się tym InPost.