Obowiązek noszenia maseczek zostanie wycofany? Wiceminister zdrowia Gadomski komentuje.


Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na czwartkowej konferencji poinformował, że maksymalne do 2 tygodni obowiązek noszenia masek może zostać poluzowany.
- Podtrzymujemy stanowisko, że noszenie masek zabezpiecza przed zakażeniem. Nie mnie jako osobę, która nosi maseczkę, lecz osoby, które ja mogę zakazić. Ale są regiony w Polsce, gdzie być może jesteśmy w stanie poluzować, w pewnym sensie, te zasady – powiedział wiceminister.
Ponadto zwrócił uwagę, że z 265 przypadków czwartkowych zakażeń, aż 209 dotyczyło woj. śląskiego, a kilkanaście dolnośląskiego i małopolskiego. Podkreślił, że są województwa, w których współczynnik reprodukcji wirusa spadł poniżej 0,5, - przykładowo województwo mazowieckie.
- Myślę, że w ciągu tygodnia, dwóch zaproponujemy model noszenia maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych – powiedział Gadomski.

Sztab kryzysowy z udziałem szefa rządu na Śląsku 
Dziś z kolei Mateusz Morawicki przebywający z wizytą na Śląsku zastrzegł, że nie będzie ograniczeń związanych z wjazdem i wyjazdem ze Śląska - nie ma na to zgody rządu. Dodał, że górnicy wrócą do pracy od poniedziałku lub wtorku (przynajmniej na jedną zmianę). 
Na śląsku wg danych jest 5 tys. zarażonych z czego ok 2 tyś to pracownicy kopalni.