Już jutro Black Friday, czyli Czarny Piątek. Choć nazwa ta brzmi złowieszczo - zapowiada przyjemne wydarzenie, czyli największe sklepowe wyprzedaże w roku. W Ameryce i Kanadzie w ten dzień klienci szaleją na zakupach, bo mogą liczyć na 70 proc. zniżki. Również w Polsce w tym dniu możemy zrobić tańsze zakupy.


W ostatni piątek listopada, który w tym roku przypada na 24.11, na całym świecie obchodzony jest Black Friday. Czarny Piątek z pewnością będzie bardzo bogaty w promocje. To szczególny dzień, ponieważ właśnie wtedy mamy szansę skorzystać z największych promocji w roku i obniżek, które właśnie w tym dniu są szczególnie atrakcyjne. W Ełku o zbliżającym się zakupowym szaleństwie już informuje Brama Mazur. 

Lista sklepów w Bramie Mazur, które biorą udział w BLACK FRIDAY:
4f, Big Star, Briju, Carry, CCC, City Sport, Cropp, Deichmann, Diverse, Empik, Esotiq, Giacomo Conti, Golden Rose, H&M, Hebe, Home&You, House, Kubenz, Mohito, Mydlarnia u Franciszka, Onyxx, Orsay, Reserved, Sinsay, Semilac, Swiss, Top Secret, Way To Beauty, Wojas.

Skąd się wziął Black Friday?
Za Oceanem przypada w piątek po Dniu Dziękczynienia, wówczas sklepy startują z wyprzedażami. To jedyny dzień w roku, kiedy ceny idą tak ostro w dół, a w dodatku na bardzo wiele produktów. Promocje sięgają 70 proc., a chętni ustawiają się w kolejkach już w dzień poprzedzający Black Friday. A dlaczego czarny? Nazwa pojawiła się w latach 60. ub. wieku. Według jednych związana jest z księgowaniem. Tym kolorem w księgach finansowych zaznaczano zyski, w odróżnieniu od koloru czerwonego, który oznaczał straty. Inne źródła podają, że wzięła się od wzmożonego ruchu na ulicach i w sklepach, jaki zaobserwowano po Święcie Dziękczynienia. Ten chaos policja określała mianem "czarnego piątku". Dla sprzedawców jest to wytężony i do tego długi dzień pracy, bo sklepy są otwarte do późnych godzin wieczornych. Za to zarobek jest świetny, według wyliczeń przeciętny Amerykanin wydaje w ten dzień 400 dolarów.

Cyber Monday
Jak nie uda nam się zbyt wiele kupić w Black Friday, to przed nami jeszcze Cyber Monday, czyli Cyberponiedziałek. Jest to pierwszy poniedziałek po amerykańskim Dniu Dziękczynienia, który słynie z licznych wyprzedaży oraz promocji, ale tym razem oferowanych przez sklepy internetowe, w szczególności te mniejsze, którym trudno jest konkurować z największymi sieciami handlowymi.


My już nie możemy się doczekać, a Wy?;)