Najwyższe pozycje w poszczególnych kategoriach rankingu bogactwa obejmują zazwyczaj te same miasta. Są to m.in.: Warszawa, Sopot, Polkowice i Kleszczów. W tym rankingu trudno jest zostać zwycięzcą, a uplasowanie się w pierwszej dziesiątce jest już dużym osiągnięciem. Zazwyczaj zmiany pozycji są stopniowe, choć zdarza się przeskoczyć z 35 na 3 miejsce, jak w przypadku powiatu przasnyskiego lub w przypadku Pruszkowa z 27 na 5 pozycję. Jak przedstawia się miasto i gmina Ełk wśród pozostałych?


Rankingi Wspólnoty opracowane są przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego i zawierają wszystkie zestawienia każdego z samorządów. Analizowane są na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczy portalowi wspolnota.org.pl profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

W tegorocznym rankingu odjęte zostały również składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Do zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. 

Miasto Ełk znalazło się na 194 pozycji z zamożnością per capita 2017 w wysokości 2641,65 zł.
Gmina Ełk znalazła się na 213 pozycji z zamożnością per capita 2017 w wysokości 3293,00 zł.

W 2016 roku Miasto Ełk znalazło się na 207 pozycji z zamożnością per capita 2016 w wysokości 2490,71 zł.
W 2016 roku Gmina Ełk znalazła się na 232 pozycji z zamożnością per capita 2016 w wysokości 3069,66 zł.

Kliknij, aby zobaczyć pełne rankingi.