Data wydarzenia: 21.07.2018 20:00 - 21.07.2018 23:00
Miejsce wydarzenia: Ełckie Centrum Kultury
Wyjątkowe wydarzenie wyczekiwane przez fanów jazzu oraz wszystkich ludzi otwartych na spotkania z pięknym, żywym dźwiękiem...

Paweł Kaczmarczyk Quartet
Pochodzący z Krakowa pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał cztery świetnie przyjęte albumy autorskie i wiele w roli sidemana. Na koncie ma dwie nominacje do Fryderyków, nagrody „Gazety Wyborczej”, „Trójki” oraz liczne tytuły artysty i płyty roku. Gra regularnie na całym świecie, a jego nazwisko często przywoływane jest przez zagraniczne media.

Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się jednoznacznym określeniom. „Chcę, żeby moja muzyka poruszała – nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty” – Paweł Kaczmarczyk.

Zespół zagra w składzie: Paweł Kaczmarczyk – fortepian, Mr Krime – gramofony, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja.Mateusz Pospieszalski Quintet
Muzykę Mateusza Pospieszalskiego zwykle wrzuca się do pojemnego worka z napisem jazz alternatywny, ale bardziej wnikliwi słuchacze odnajdują tu echa rockowych doświadczeń kompozytora, podkreślone mocnymi wręcz gitarowymi unisonami barytonu i kontrabasu, na tle których pojawiają się śpiewne, niemal piosenkowe tematy.

Rockowa energia, swingujący puls, jazzowe skale, wzbogacają witalne motywy rodem z folku i muzyki źródeł. Frontmeni zespołu, Mateusz i jego syn Marek, to multi-instrumentaliści, dlatego obok ostrego brzmienia saksofonów, słyszymy również koronkowe solówki klarnetu, lub liryczne, ciepłe partie grane na flecie. Intrygujące, nieco surowe brzmienie, to wynik decyzji lidera, by zrezygnować z instrumentów harmonicznych, pozostawiając budowanie akordowych struktur tylko instrumentom dętym i kontrabasowi. Raz są to precyzyjnie wymyślone i realizowane linie kotrapunktów, innym razem wielogłosowe faktury saksofonów, klarnetów i basu, często wzbogacone wokalami muzyków. O klasie artystów świadczy to, że w rygorach konkretnych instrumentacji, aranżacji i dość zwartych form, muzycy zachowują wolność, bo przecież najpiękniejsza w jazzie jest improwizacja. Na koncertach pojawiają się zaskające momenty – duety w różnych konfiguracjach, instrumentalne dialogi i solowe popisy. Mateusz Pospieszalski, obok doświadczeń wyniesionych ze sceny jazzowej i rockowej, jest też wziętym kompozytorem muzyki filmowej, dlatego w programie słyszymy melodyjne tematy z jego ścieżek filmowych, m.in. liryczną balladę, poruszająco śpiewaną przez najmłodszą solistkę, 19-letnią Barbarę Pospieszalską.

Mimo, że utwory zachowują formę piosenek, do których teksty napisał sam Mateusz Pospieszalski, ale też Wojciech Waglewski (Voo Voo), Bartłomiej Kudasik (Zakopower) Adam Nowak (Raz Dwa Trzy) muzyka kwintetu, to jazz najwyższej próby, z wirtuozerskimi solówkami i sporą dozą nieprzewidywalności.
W zależności od audytorium, większość utworów zespól wykonuje również w wersji angielskojęzycznej.

Usłyszymy również utwory z autorskiej płyty Tralala Mateusza Pospieszalskiego nagrana z jego kwintetem.

Zespół zagra w składzie:
Mateusz Pospieszalski- saksofon altowy i barytonowy, wokal
Barbara Pospieszalska- wokal
Marek Pospieszalski- saksofon tenorowy, wokal
Maksymilian Mucha- kontrabas
Michał Bryndal- perkusja48h
Zespół gra własne tematy muzyczne, inspirowane muzyką smoothjazzową. Instrumentem wiodącym jest gitara , a całość okraszona jest delikatnym groovem.

Zespół zagra w składzie:
Wojciech Wrona – gitara
Emil Mankiewicz – instrumenty klawiszowe
Paweł Głowicki – bas
Ignacy „Igor” Ostaszewski – perkusja
Kamil Skorupski – saksofon