Dokładnie 8 czerwca 1999 roku, na dawnym "Placu Sapera" między ul. Kilińskiego, a rzeką Ełk miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.


Dziś 8 czerwca 2019 roku mijają 2 dekady od wizyty w naszym mieście Papieża Jana Pawła II. Właśnie tego dnia plac zwanym "Placem Sapera", wykorzystywany w czasach PRL na potrzeby defilad, imprez okolicznościowych, oraz miejskiego targowiska, zmienił swoje oblicze. 

„Coraggio! Odwagi, Bóg jest z Wami"
Tak dwadzieścia lat temu wołał do zgromadzonych w Ełku Ojciec Święty Jan Paweł II. Tematem wizyty były słowa Chrystusa z Kazania na Górze: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5, 3).

Ojciec Święty przyleciał do Ełku helikopterem o godzinie 10:25. Lądował na placu przy os. Jeziorna (dziś w tym miejscu znajduje się parafia pw. Św. Jana Pawła II). Samo wydarzenie zgromadziło w Ełku nawet 300 tys. pielgrzymów z całego kraju oraz Litwy i Białorusi. Na placu oraz wzdłuż trasy przejazdu Ojca Świętego było bardzo tłoczno. Uroczystość oraz Msza Święta w Ełku przebiegała w prawdziwym czerwcowym upale. 
Droga powrotna Jana Pawła II na peryferie miasta gdzie znajdowało się lądowisko odbywała się podczas gwałtownej burzy. Padał deszcz, grad oraz wiał silny wiatr. Pomimo tego wierni tłumnie żegnali Papieża wzdłuż trasy przejazdu. Ojciec święty odleciał o 15:44. 

Była to siódma i najdłuższa pielgrzymka Papieża Polaka do kraju. W dniach 5 - 17 czerwca oprócz Ełku odwiedził również Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Sandomierz, Zamość, Radzymin, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Stary Sącz, Wadowice, Gliwice i Częstochowę. 

Jak czytamy na stronie Diecezji Ełckiej "Ojciec Święty Jan Paweł II bullą „TOTUS TUUS POLONIAE POPULUS”, z dnia 25 marca 1992 roku, dokonał reorganizacji diecezji i prowincji kościelnych w Polsce: utworzył nowe diecezje i metropolie, potwierdził już istniejące, określił granice wszystkich diecezji i ich przynależność metropolitalną” – donosi dekret Nuncjatury Apostolskiej z dnia 25 marca 1992 r. o ustanowieniu i określeniu granic nowych diecezji i prowincji kościelnych w Polsce oraz przynależności metropolitalnej poszczególnych diecezji. Pierwszym Biskupem Ełckim został bp Wojciech Ziemba." 

Przywitanie dzieci przez Jana Pawła II, źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej 

Jan Paweł II w "morzu wiernych" 


Widok na celebrę w Ełku, źródło: Jan Paweł II w Diecezji EłckiejOłtarz, źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej


W drodze z Katedry. Źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej
 
Prezydent Zdzisław Fadrowski. Źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej


Źródło: YouTube "Lubię Słuchać Jana Pawła II"


8 czerwca Miasto Ełk zaplanowało szereg inicjatyw z okazji rocznicy 20 lat pielgrzymki Jana Pawła II do Ełku.
Szczegóły: Dzień Patrona Miasta

Jeśli posiadasz zdjęcia lub inne pamiątki z wizyty papieskiej w Ełku i chcesz się nimi podzielić, napisz do nas.
Adres e-mail: elk@dlawas.info