Dzisiaj wieczorem (12 kwietnia) o godz. 19:00 w Parku Solidarności zaplanowane jest spotkanie ełczan, którzy chcą wesprzeć strajkujących nauczycieli.


"Łańcuch światła - bądźmy razem dla edukacji" pod takim hasłem spotkają się dzisiaj sympatycy nauczycielskiego strajku w Parku Solidarności przy pomniku Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę o godz. 19:00.

„Podsumujmy nasz pierwszy tydzień strajku, podzielmy się swoimi spostrzeżeniami. Wszelkie symbole partyjne zostawiamy w domu. Ubieramy się ciepło! Bądźmy razem!” napisali w zaproszeniu na portalu Facebook organizatorzy.

W Ełku spotkanie odbędzie się o godz. 19:00 i potrwa do 19:30. Również o tej godzinie w innych miastach odbędzie się take samo spotkanie.

Nieprawidłowości podczas egzaminów
O poniedziałku (8 kwietnia) nieprzerwanie trwa strajk nauczycieli. Pod znakiem zapytania były egzaminy gimnazjalne, ale w naszym mieście na szczęście odbyły się. Były jednak miasta w Polsce gdzie gimnazjaliści nie przystąpili do egzaminu. Jedna z nauczycielek SP nr 2 w Ełku powiedziała, że nie będzie przeszkód w tym aby egzaminy odbyły się. „W naszej szkole są tylko 4 klasy ósme” mówi nauczycielka SP nr 2 w Ełku.

Jak mówi Alicja Hawrus, prezes ZNP w Ełku „nauczyciele strajkują i strajkować będą. Nikt nie deklaruje, że będzie się wyłamywał. Myślę, że komisję na egzaminy klas ósmych zostaną stworzone tak jak przy egzaminach gimnazjalnych”.

„Docierają do mnie informację, że podczas egzaminów gimnazjalnych było dużo nieprawidłowości. Przebieg egzaminów wyglądał nie tak, jak powinno to wyglądać i jak rodzice będą niezadowoleni z ocen, będą na pewno interweniować” dodaje Hawrus.

Zbiórka pieniędzy
Na stronie internetowej zrzutka.pl zastała utworzona zbiórka pieniędzy dla nauczycieli, która na chwilę obecną (stan na 12 kwietnia, godz. 14:40 wynosi już 11 916 zł). 


Według prawa każdy dzień strajku nauczycieli, to niższa wypłata, która jest obniżona odpowiednio do stopnia awansu zawodowego - od 120 do 165 zł dziennie.

Czy pracownicy oświaty dostaną pieniądze za strajk? Jak powiedziała Alicja Hawrus „mam nadzieję, że zapłacą. Rozmowy, które były przeprowadzane, wskazują na to, że ta opcja jest brana pod uwagę. Może to nie będzie wypłata, ale jakaś forma rekompensata za utracone zarobki”.

Niektóre samorządy deklarują jednak, że pieniądze te zostaną w budżecie szkoły, a decyzja co z nimi zrobić będzie należała do dyrektorów. Podobnie jest w Ełku.

„Decyzją prezydenta Ełku środki te zostawiamy w funduszu płac szkoły i dyrektor będzie mógł nimi dysponować według uznania” powiedział we wtorek wiceprezydent Ełku, Artur Urbański.

Czy uczniowie odpracują dni wolne?
Minister Rafalska powiedziała, że nie widzi potrzeby przedłużania roku szkolnego. Najważniejsza jest realizacja podstawy programowej i jeśli ta podstawa zostanie zrealizowana, to uczniowie nie będą musieli odpracowywać.

Nauczyciele z SP nr 9 w Ełku - "Murem za Nauczycielami"