Coraz częściej słychać o kolejnych przypadkach zarażeniem wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce. W ostatnich dniach do zagrożonych miejsc dołączyło również województwo warmińsko-mazurskie. Padłego dzika ze stwierdzonym wirusem ASF znaleziono w powiecie ełckim.


Pierwszy przypadek 
Padłe zwierzę znaleziono w okolicach miejscowości Skrzypki w gminie Kalinowo. Od dzika pobrano próbki w kierunku ASF, wynik okazał się dodatni. Zwierzę unieszkodliwiono pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii.

- Jak na razie jest to jedyny przypadek na terenie powiatu ełckiego stwierdzony u padłego dzika znalezionego na granicy z powiatem augustowskim - informuje Henryk Kołyszko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ełku - Nie mamy kolejnych doniesień o padłych dzikach ani o wykrytym ASF u dzików odstrzelonych.

Poszukiwania
W tym momencie przeszukiwane są tereny gmin Prostki oraz Kalinowo graniczące z powiatem grajewskim i augustowskim. Na tych obszarach stwierdzane były przypadki ASF u dzików i ogniska choroby w stadach świń.

- Akcja jest prowadzona już od dłuższego czasu. Dyrekcja Lasów Państwowych zaleciła każdemu nadleśnictwu, aby przy pomocy myśliwych raz w miesiącu przeprowadzić poszukiwanie padłych dzików - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Odstrzały dzików
Do momentu wykrycia przypadku ASF na terenie powiatu eckiego, w naszych lasach wykonano już 314 sanitarnych odstrzałów dzików. Wliczając w to planowe odstrzały myśliwskie, odstrzelono ponad 600 dzików.

- Plany łowieckie są zrealizowane w 30 procentach, myśliwi na wykonanie całego planu mają czas do końca marca 2018 roku - dowiadujemy się od Henryka Kołyszko.

Jak zapewnia Powiatowy Lekarz Weterynarii tak duży odstrzał dzików jest konieczny w celu ograniczenia szerzenia się choroby zakaźnej. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa, nakazuje ograniczenie liczby tych zwierząt poniżej 0,5 dzika na kilometr kwadratowy na terenie powiatów wymienionych w dyrektywie. 

Obszar ochronny
Powiat Ełcki jest obszarem ochronnym ustanowionym przez Decyzję Wykonawczą Unii Europejskiej. Dlatego każdy odstrzelony dzik zanim trafi do obrotu lub na własny użytek jest badany w kierunku Afrykańskiego Pomoru Świń. Również gospodarstwa, w których utrzymywane są świnie domowe są regularnie kontrolowane. Takich gospodarstw w powiecie ełckim jest sześćdziesiąt, a w nich utrzymywanych jest około 3 tysięcy sztuk świń.

- Dzików przebadaliśmy bardzo dużo i wszystkie wyniki są ujemne. Nie mamy również zachorowań w stadach świń - uspokaja lekarz - Cyklicznie przeprowadzane są kontrole stad na terenie powiatu ełckiego. Te gospodarstwa, które nie spełniłyby zasad bioasekuracji otrzymują decyzję nakazującą usunięcie tych uchybień. Jeżeli nie dostosują się do wymogów zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa dotyczących bioasekuracji, to musiałyby zlikwidować hodowlę świń - dodaje Kołyszko.

Dzik euroazjatycki - fotografia poglądowa