
| Źródło: Rmf , play.pl , orange.pl , gsmonline
Koniec nie zarejestrowanych kart telefonicznych staje się faktem.

Wraz z dniem 25.07.2016 r ustawa wejdzie w życie i nie kupimy już niezarejestrowanej karty przedpłaconej. Ważne też aby zarejestrować używane już przez nas karty sim ponieważ 2 lutego 2017 roku operatorzy zaprzestaną świadczenia usług dla wszystkich nie zarejestrowanych kart prepaid.
Jak dowiadujemy się z jednego z ełckich salonów wielu ludzi nie jest nawet świadoma czy ich numer jest wogle zarejestrowany . Przykładowo operator play umożliwia sprawdzenie czy karta jest zarejestrowana krótkim kodem usd *111*49*1#
Operatorzy z okazji obowiązku rejestracji kart sim przygotowali swoim klientom bonusy typu dodatkowe gigabajty lub kwoty do wydania.
Kto może zarejestrować numer ?
Rejestracji mogą dokonać wszystkie osoby które ukończyły 13 rok życia. Niezbędny będzie dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport. Jeśli nieletni nie posiada paszportu musi przyjść z pełnoletnim opiekunem.
Po co to wszystko ?
Oficjalnie chodzi oczywiście o utrudnienie życia przestępcom i terrorystom ( choć ci z całą pewnością poradzą sobie z tym problemem). Regulacja powinna ograniczyć głupie żarty czy też dręczenie przez telefon. Druga strona medalu to według wolnościowców kolejny zamach na swobody obywatelskie i krok do całkowitej kontroli społeczeństwa.
Pomysł nie jest nowy, od lat funkcjonuje w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Bułgaria, Węgry czy Włochy. Akurat tam nikogo specjalnie to nie dziwi.
Zmiany w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r. poz. 243).
Mając na uwadze to, że anonimowość tzw. przedpłaconych kart telefonicznych (pre-paid) dostarcza – jak pokazują przypadki krajowe i zagraniczne – przestępcom, w tym osobom zaangażowanym w działalność terrorystyczną, dogodnego narzędzia do komunikowania się i kamuflażu w projektowanej ustawie przewidziano obowiązek rejestracji użytkowników ww. kart. Przyjęcie proponowanych rozwiązań jest uzasadnione także w kontekście przeciwdziałania zjawisku fałszywych powiadomień o podłożeniu ładunków wybuchowych, których celem jest wywołanie działań właściwych służb i doprowadzenie do zakłócenia funkcjonowania organów państwa. Mając na uwadze powyższe proponuje się wprowadzenie w ustawie – Prawo telekomunikacyjne, rozwiązania, zgodnie z którym abonenci tzw. przedpłaconych kart telefonicznych zobowiązani będą do podania swoich danych. W przypadku osób fizycznych przewidziany jest obowiązek podania następujących danych:
- imię i nazwisko;
- numer ewidencyjny PESEL (w przypadku osoby nieposiadającej numeru ewidencyjnego PESEL
- nazwa i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość);
- adres zameldowania, a w przypadku jego braku, adres zamieszkania lub adres korespondencyjny;
- nazwa, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, a w przypadku cudzoziemca, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo Konfederacji Szwajcarskiej – numer paszportu lub karty pobytu.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj