W piątek (18 maja 2018 r.) podczas dni otwartych w Parku Naukowo Technologicznym odbył się III Piknik Druku 3D. Podczas tegorocznej edycji drukowane były elementy sześciometrowego czołgu Panzerkampfwagen V Panther o pseudonimie „Magda”.


Podczas tegorocznych dni otwartych Park Naukowo Technologiczny przygotował odwiedzającym wiele atrakcji. Można było zobaczyć pracujące drukarki 3D, skuter elektryczny rozpędzający się do 100 km/h w 5 sekund oraz poznać lokatorów Parku Naukowo Technologicznego, którzy z dumą prezentowali swoje produkty i opowiadali o ich produkcji.


Skuter elektryczny Vectrix

Jest to skuter produkcji amerykańskiej zmodyfikowany przez zaprzyjaźnionego miłośnika pojazdów elektrycznych z Politechniki Warszawskiej, który podrasował go przez montaż akumulatorów jednego z samochodów elektrycznych oraz wzmocnienie lub wymianę niektórych podzespołów. Prędkość maksymalna, którą można osiągnąć skuterem wynosi 120 km/h, a do setki rozpędza się w zaledwie 5 sekund. Dystans jaki możemy pokonać skuterem na jednym ładowaniu to około 120 km, przy średniej prędkości 70 km/h. Maksymalna moc to 40 kW, przy 3000 obr/min, zaś maksymalny moment wynosi 85 Nm. Czas ładowania baterii trwa około pięciu godzin. 


Piknik Druku 3D
Jest to już trzecia edycja Pikniku Druku 3D, który odbywa się podczas dni otwartych Parku Naukowo Technologicznego. W poprzednich edycjach wydrukowane zostały dwie ikony turystyczne naszego miasta. Mowa o Wieży Ciśnień oraz Lokomotywie Kolejki Wąskotorowej. Podczas tegorocznego pikniku drukowane były elementy cześciometrowego czołgu Panzerkampfwagen V Panther o pseudonimie „Magda” w skali 1:1. Ze względu na swoje rozmiary czołg jest drukowany już od września 2017 roku. Akcja przybrała wymiar społeczny i zaangażowało się w nią kilkadziesiąt osób drukujących poszczególne elementy. Patronat nad akcją objęło Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym ostatecznie po wydrukowaniu czołg znajdzie swoje miejsce. 

Jak mówi nam Dyrektor Parku Naukowo Technologicznego w Ełku, Pan Daniel Kulig - W przyszłym roku planujemy zrobić coś równie spektakularnego jak wydrukowanie czołgu w skali 1:1 i mam nadzieję, że uda nam się zaskoczyć. Myślę, że będziemy też stawiać na inne rozwiązania nowych technologii. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie rozszerzonej rzeczywistości. 

Zobacz film relacjonujący dni otwarte w Parku Naukowo Technologicznym!