12 lutego (poniedziałek) w bursie przy ulicy Sikorskiego doszło do debaty działaczy MKS z kibicami i sympatykami Mazura Ełk. Spotkanie dotyczyło powrotu do dawnej nazwy klubu i barw – sprzed fuzji Mazura i Płomienia.

Spotkanie trwało około 1,5 godziny i dało się odnieść wrażenie, że wszystkie zainteresowane strony wyrażają chęć do przywrócenia klubowi dawnej nazwy. Ta ma realną szansę wrócić już od sezonu 2018/2019.
Spraw do załatwienia jest wiele. Między innymi prawidłowe rozliczenie działalności obecnego klubu, pozytywna decyzja zarządu klubu (22 członków) czy też zapewnienia finansowania.

Jednym z problemów jaki zgaszali zgromadzeni jest brak jednej porządnej szkółki piłkarskiej z której mogliby trafiać wychowankowie do zespołu seniorskiego.  Jak zgodnie twierdzili: w Ełku jest  5 szkółek i nic z tego nie wynika.

Jacek Ołdak Prezes MKS, jak sam o sobie mówi - kibic Mazura

(…) Wszystkim nam chodzi o dobrą piłkę i w większości o nazwę Mazur (…) Sam będę chodził na mecze, ważne aby to fajnie wyglądało, jeśli będą kibice, to nawet jeśli miałaby być to IV liga (...)

(…) Jesteśmy po rozmowach z niektórymi sponsorami, z większością sponsorów. Nie było żadnych głosów żeby  miała nie wrócić dawna nazwa…(...)

Jak dodał prezes MKS-u: Piłka nie jest dla zarządu, nie dla działaczy tylko dla kibiców. (...) Reforma III Ligi doprowadziła do znaczącego wzrostu kosztów. Przed reformą koszty funkcjonowania klubu to było ok. 300 tys. złotych. Niestety po wprowadzeniu silnych zespołów z województwa Łódzkiego i Mazowieckiego minimum dla utrzymania to ok. 600 tys zł.

Jak dowiadujemy się z dalszej wypowiedzi,  kwota jaką powinien dysponować średni klub III ligowy to około milion złotych na sezon.  


Paweł Babiński (były prezes MKS i jeden z głównych sponsorów)

(…) Piłka bez pieniędzy w tym kraju nie istnieje i istnieć nie będzie. Piłka w Ełku bez poziomu III ligowego niestety trzeba to sobie powiedzieć będzie miała zdecydowanie obcięte finansowanie ze strony miasta. Prezydent (miasto przyp. Red.) jest największym sponsorem tego klubu, Mazura i Płomienia też był. (…)
Marek Chojnowski, starosta ełcki

Okazał swoje wsparcie dla chęci powrotu do historycznej nazwy. (…) To jest proste, po co tu tyle siedzieć i gadać? Bo jeśli decydujecie się przychodzić na mecze, a klub proponuje , że zmieni nazwę to o czym tu gadać? (...)

Wypowiedź starosty wywołała powszechny applause zgromadzonych i wprowadziła pozytywną atmosferę. Od tego momentu było już wiadomo, że zmiana nazwy nabiera realnego kształtu.Film z debaty: