14 sierpnia br. Mazur zremisował z MKS Korsze 1:1 po bramce Szymona Dębka. Podczas tamtego spotkania doszło jednak do kuriozalnej sytuacji, która została zgłoszona przez gości do PZPN. Komisja Rozgrywek Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej przyznała walkower na niekorzyść MKS Mazur Ełk!


Jak do tego doszło? 

Po skrócie wideo upublicznionym następnego dnia wyszło na jaw, że w momencie zdobycia bramki Mazur grał w 12 zawodników.
Na zdjęciu widzimy jak z boiska schodzi 1 piłkarz Mazura (Cichy), a liniowy dopuszcza do gry 2 kolejnych (Gosiewski i Dębek). Prusinowski opuścił plac gry dopiero po chwili (wideo). 15 sierpnia klub MKS Korsze złożył skargę do PZPN-u czego efektem jest decyzja WMZPN z dnia 21 sierpnia. 

Całość decyzji wraz z argumentacją: Komisja Rozgrywek Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej na dzisiejszym posiedzeniu rozpatrzyła odwołanie klubu MKS Korsze dotyczące zdarzeń* zaistniałych w 55 minucie spotkania forBET IV Ligi rozgrywanego 14 sierpnia między MKS Mazurem Ełk a MKS Korsze. Komisja na podstawie oceny zebranego materiału postanowiła zweryfikować wynik meczu jako walkower 0:3 (zero do trzech) na niekorzyść MKS Mazura Ełk.

Ponadto, decyzją Zarządu Kolegium Sędziów Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, sędziowie prowadzący ww. spotkanie oraz obserwator tych zawodów, nie będą wyznaczani na mecze forBET IV Ligi przez okres dwóch miesięcy.

* po wymianie zawodników, na boisku w momencie zdobycia bramki przez MKS Mazura Ełk znajdowało się 12 zawodników tej drużyny.


Aktualizacja 30.01.2020


O tym, że zarząd ełckiego Mazura będzie się odwoływał od decyzji władz związku zapewniano nas jeszcze w sierpniu i wrześniu 2019 roku. Co więcej, odwołanie miało być skuteczne i Mazur miał odzyskać wywalczony na boisku punkt. Tak też się stało. Wg naszej wiedzy przepisy nie przewidywały walkowera za podobne przewinienie, do tego nowe zasady o opuszczaniu placu gry przez zawodnika w najbliższym do tego miejscu były nowe i sprawiały problemy z interpretacją. 

Pełna treść komunikatu zamieszczona na stronie WMZPN:  Najwyższa Komisja Odwoławcza Polskiego Związku Piłki Nożnej na posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2020 roku po rozpoznaniu skargi kasacyjnej klubu MKS Ełk od decyzji Związkowej Komisji Odwoławczej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej oraz poprzedzającego go orzeczenia Komisji Rozgrywek uchyliła ww. orzeczenia. Sprawa dotyczyła zdarzeń* zaistniałych w 55 minucie spotkania forBET IV Ligi rozgrywanego 14 sierpnia 2019 r. pomiędzy MKS Mazur Ełk a MKS Korsze. Najwyższa Komisja Odwoławcza uchyliła ww. decyzje, co powoduje przywrócenie wyniku z boiska, tj. 1:1.


Zapis wideo