Kaziuki to nie tylko tradycyjny barwny i bogaty jarmark. Kaziuki to doskonała okazja to prezentacji i krzewienia kultury kresowej.

W piątek 2 marca, obchody Kaziuka otworzył swoim występem Mazurski Zespół Pieśni i Tańca. Zespół pod przewodnictwem Piotra Witaszczyka jak zawsze zaprezentował piękne widowisko.
Pełna sala Ełckiego Centrum Kultury świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na takie wydarzenia. Wspaniałe kostiumy z epoki, aranżacja oraz nutka nostalgii za utraconymi Wilnem i Lwowem to gwarancja wzruszeń i emocji. 
Fragmenty występu MZPiT na naszym kanale. 

Dziś natomiast (3 marca) w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogliśmy podziwiać jednych z najlepszych w Polsce Cymbalistów Wileńskich. Kapele muzyczne takie jak BUM CYK CYK oraz TRZY CZWARTE kultywują piękne tradycje ludowe. Ci młodzi ludzie nie pozwolą zapomnieć o Polskich Kresach, ich historii i tradycji. Podczas spotkania były liczne prelekcje o Wileńszczyźnie, Grodzieńszczyźnie czy właśnie o Cymbałach Wileńskich. Te ostanie znane są przede wszystkim z tego, że w Epopei Narodowej, Panu Tadeuszu grał na nich Jankiel. 
Więcej o tym instrumencie oraz dlaczego jest tak popularny w Ełku i Stradunach dowiemy się ze strony Cymbały Straduny.MZPiT, więcej zdjęć w galerii
Wileńscy Cymbaliści, Kapele Bum Cyk Cyk oraz Trzy Czwarte podczas występu.