Zainteresowanie systemami fotowoltaicznymi jest coraz większe. Co więcej, można już mówić o swoistym boom’ie. Czynników kreujących taki trend jest wiele. Wśród nich coraz popularniejsze nowoczesne systemy grzewcze CO na prąd, dotacje rządowe wspierające czystą energię, a także wzrost cen energii i bardzo pesymistyczne prognozy z tym związane.


Własna elektrownia słoneczna na dachu domu, firmy, budynku gospodarczego lub ogrodzie to możliwość produkcji energii pokrywającej nawet 100% własnego zapotrzebowania. 


Inwestycja w system fotowoltaiczny w czasach kryzysu. Czy warto? 
 

Kryzys gospodarczy spowodowany przez Covid-19 rodzi Twoje obawy o przyszłość i sens inwestycji w instalację fotowoltaiczną? Z drugiej strony czy nie obawiasz się że nie będzie Cię stać na rachunki? 
Prąd był, jest i będzie potrzebny w każdym gospodarstwie domowym, a dobrze dobrana instalacja PV może pokryć nawet 100% miesięcznego zużycia. Co więcej, właściciel instalacji nie musi już się martwić o podwyżki prądu ponieważ wytwarza go na własne potrzeby. 
Jak szybko zwraca się inwestycja? Zakładając skorzystanie z dotacji i ulg podatkowych polski konsument może liczyć na zwrot inwestycji na przestrzeni od około 5 do 7 lat. 
Warto też pamiętać, że w przeciwieństwie do pieniędzy system PV jest stabilnym aktywem i zwiększa wartość budynku. W razie sprzedaży nieruchomości nie musimy obawiać się, że poniesiemy straty. 


 

Zostań prosumentem… A co to właściwie znaczy? 

Granatowe i czarne panele fotowoltaiczne pokrywające dachy coraz śmielej dominują nasz krajobraz. Te zbudowane są z półprzewodników (monokryształ krzemu) i wytwarzają energię z fotonów. Powstały prąd stały, za pomocą inwertera zostaje przekształcony w prąd zmienny, zgodny z parametrami sieci publicznej. Każda instalacja PV wymaga współpracy z licznikiem dwukierunkowym dostarczonym za darmo przez operatora (na naszym terenie PGE). Urządzenie pozwala rozliczać wyprodukowaną, skonsumowaną i przekazaną energię do sieci.  

Energia której nie zużyjemy na bieżąco jest zliczana i oddawana do operatora. Ten po re-kalkulacji pobiera 20% (koszt magazynowania dla mikroinstalacji do 10kW) za energię której nie zużyliśmy na bieżąco i oddaje kiedy jej potrzebujemy.  A możemy jej potrzebować w dni deszczowe, zimę czyli po prostu kiedy nasza własna elektrownia pracuje w mniej sprzyjających warunkach i nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii na bieżącą konsumpcję W zgodzie z naturą  

Fotowoltaika to także korzyść dla środowiska naturalnego. Instalacja PV to system zero – emisyjny, który działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii, czyli promieniowanie słoneczne. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane, a same panele PV charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością gwarantowaną przez producentów nawet przez 30 lat. W praktyce okazuje się, że praca na przestrzeni 40 czy 50 lat jest jak najbardziej możliwa. Przykładem są najstarsze instalacje w USA, Szwajcarii i Niemczech.  

Ulgi i dopłaty do instalacji PV

„Mój Prąd” to rządowy program dzięki któremu inwestor może odzyskać 5 tysięcy złotych. Hymon Energy jest partnerem NFOŚiGW dlatego nasi klienci mogą być pewni rządowego wsparcia. 
Jakby tego było mało, instalacja PV kwalifikuje się również do ulgi termomodernizacyjnej, a to daje możliwość odliczenia 19% od podstawy podatku dochodowego. Ustawodawca nie zapomniał o rolnikach.  Osoby płacące podatek rolny mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej. Wysokość ulgi inwestycyjnej wynosi 25% poniesionych kosztów i o tyle może zostać zmniejszony podatek rolny.  Jeżeli wysokość ulgi przekracza wysokość podatku rolnego w danym roku, to o jej wartość zostaną pomniejszone opłaty w latach kolejnych, ale nie dłużej niż przez okres 15 lat. 
Można też starać się o wsparcie z programu agroenergia

 

Dlaczego Hymon? 

Ważne jest od kogo kupimy panele oraz kto zainstaluje system. W związku z bardzo szybko rosnącym rynkiem Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) rośnie też liczba firm, zajmujących się ich dystrybucją oraz montażem. Warto postawić na firmę z doświadczeniem która zapewni montaż zgodny ze sztuką oraz ciągłość ewentualnego serwisu. Hymon Energy to jeden z liderów na Polskim rynku. Firma może pochwalić się 10-letnim doświadczeniem w branży, a ponad 70 własnych ekip monterskich pozwala instalować miesięcznie nawet ponad 800 nowych systemów PV w całym kraju. W naszej ofercie znajdą również państwo korzystne finansowanie przygotowane specjalnie dla klientów Hymon Energy przez renomowanych partnerów takich jak BNP Paribas czy Santander Consumer Bank. 

 

 

Nie czekaj, wykorzystaj dobry czas i dołącz do energetycznej rewolucji!  

Zapraszamy do darmowego audytu i kontaktu z naszymi doradcami klienta.

Przedstawicielstwo w Ełku tel. (+48) 533 533 675 

Hymon Energy jest partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Artykuł sponsorowany