Konieczność zarejestrowania lub wyrejestrowania pojazdu w terminie 30 dni. Kary finansowe dla każdego, kto nie będzie przestrzegał tego obowiązku.

Ministerstwo Środowiska nie tylko zajęło się nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wprowadziło też rewolucje w prawie o ruchu drogowym. W 2020 roku nadchodzą znaczące zmiany dla polskich kierowców. Jeśli w ciągu 30 dni od zakupu lub sprzedaży auta nie zostanie ono zarejestrowane, lub wyrejestrowane, grozi kara w wysokości nawet 1000 zł. Od kiedy dokładnie wchodzą nowe przepisy i czy dotyczą każdego posiadacza pojazdu? 

Nowe przepisy dla kierowców w 2020 roku, a wysokie kary: 

Nadchodzące zmiany nie będą dotyczyły nowych aut, wprowadzanych na rynek przez dilerów samochodowych. Mają one obowiązywać przy rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdów, a precyzując w przypadku:

  • zakupu nowego samochodu na terenie Polski,

  • sprowadzenia samochodu z UE i spoza UE,

  • zakupu używanego samochodu na terenie Polski,

  • sprzedaży auta na terenie kraju i za granicę,

  • złomowania.

 Nie zostało zbyt wiele czasu – przepisy wchodzą w życie już od 1 stycznia 2020 roku. Kara będzie wynosiła od 200 do 1000 zł.

Wielu kierowców bagatelizowało obowiązek rejestracji i wyrejestrowania pojazdu w ciągu miesiąca. Stąd właśnie nowy przepis ma uporządkować sytuację, na którą w Polsce zwracała uwagę Komisja Europejska. Wyraźnie sugerowała, że brak kar finansowych za nieprzestrzeganie obowiązku uaktualnienia danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów, przyczynia się do ignorancji kierowców. Chociaż posiadacze pojazdów wiedzą, że mają 30 dni na wykonanie swojego obowiązku, bardzo często tego nie robią, co ma negatywny wpływ na statystyki. Wygląda to tak, że liczby samochodów na drogach nijak mają się do stanu faktycznego. 

Prawo, a rejestrowanie lub wyrejestrowywanie pojazdu:

Jak mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych, posiadacz samochodu musi zgłosić fakt zakupu, sprzedaży lub zezłomowania pojazdu w ciągu miesiąca, a nie odebrać np. stały dowód rejestracyjny. 

- Jeśli już zgłosi fakt dokonania czynności, to dalej czas już się nie liczy. Innymi słowy, jeśli właściciel składa wniosek o rejestrację pojazdu w 29. dniu, a stały dowód odbiera w 45. dniu po zakupie, to nie podlega karze, bo powiadomił o tym w odpowiednim terminie. Natomiast powszechnym zjawiskiem jest zgłaszanie tych faktów po znacznie dłuższym terminie niż 30 dni, czasami są to nawet lata. Jeśli w świadomości właścicieli nic się nie zmieni, to szacujemy, że wszystkich czynności, które będą podlegały karze będzie ok. 10-15 tys. w ciągu roku – doprecyzowuje.