Elektryczny autobus miejski Solaris Urbino 12 zdobył prestiżową nagrodę w konkursie "Bus of the Year" - "Autobus roku". Solaris zwyciężył z pojazdami firm Ebusco, Irizar, Van Hool i Mercedesem.


Konkurs organizowało ACE - Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych. Jurorzy z 20 krajów świata na przełomie maja i czerwca przez cztery dni testowali zgłoszone do autobusy - zarówno z perspektywy kierowcy, jak i pasażera.


Werdykt zapadł wczoraj. Zwyciężył pojazd Solarisa Urbino 12 Electric, zaopatrzony w baterie pojemności 240 kWh oraz dwa systemy ładowania - przy użyciu pantografu oraz złączem typu plug-in. Jak powiedział prezes Solaris Andreas Strecker:


- To niewątpliwie symbol zmian, jakie zachodzą w nowoczesnych środkach komunikacji miejskiej. Autobusy elektryczne są przyszłością. Z pewnością nie zastąpią całkowicie innych pojazdów stosowanych w transporcie publicznym, ale są ich doskonałym, całkowicie bezemisyjnym i niezwykle cichym dopełnieniem.

Nagroda zostanie wręczona we wrześniu w Hanowerze.

Solaris Urbino IV Generacji to nowoczesne pojazdy wyposażone w wysokoprężne, sześciocylindrowe silniki DAF o pojemności 9,2 litra i mocy od 231 KW do 266 KW ( około 360hp ). Inne stosowane napędy  w autobusach grupy Solaris to silniki na gaz CNG czy też energię elektryczną.
W stosunku do poprzedniej generacji Urbino zostały obniżone o 50mm co zapewniło im lepsze właściwości jezdne. Na pokładzie solarisa znajdują się standardowo 64 miejsca siedzące. 


Solaris w ostatnich latach notuje świetne wyniki sprzedaży oraz przychody na rekordowych poziomach. W 2015 roku firma sprzedała do 30 krajów niemal 1300 autobusów i tramwajów.