
| Źródło: testyopon.pl
Jazda w czasie gołoledzi. Jak uniknąć poślizgu?

Jak rozpoznać gołoledź?
Przede wszystkim musimy być świadomi w jakiej sytuacji się znajdujemy. Dwa podstawowe czynniki, świadczące o gołoledzi, to cisza wewnątrz pojazdu, którym kierujemy oraz fakt, iż kierowca nie do końca kontroluje to, w jaki sposób zachowuje się auto. Zanim przyspieszymy warto wykonać test, który pomoże ocenić stan drogi. Wystarczy nieznacznie rozpędzić się, a następnie zahamować. Na podstawie tego jak będzie reagować nasze auto, jesteśmy w stanie określić stan nawierzchni.

Jak zachować się podczas jazdy?
Pierwszą i najważniejszą zasadą dla kierowców powinno być zmniejszenie prędkości. Podczas wystąpienia ekstremalnych gołoledzi niekiedy niezbędne jest zmniejszenie prędkości do nawet 5 km/h. Stosując się do tej prostej zasady znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Oprócz tego warto stosować hamowanie pulsacyjne w momencie gdy auto nie jest wyposażone w system ABS. Oczywistym jest, że podczas gołoledzi nie można wykonywać gwałtownych manewrów. Może to spowodować wytrącenie auta z toru jazdy i utratę przyczepność.
Co w przypadku poślizgu?
Nawet jeżeli stosujemy się do wyżej wymienionych zasad, może dojść do sytuacji kiedy wpadniemy w poślizg. Nie wolno wtedy panikować. W chwili gdy tylne koła stracą przyczepność koniecznie trzeba wykonać manewr kontry. Ma to na celu naprowadzić samochód na poprawny tor jazdy. Kolejną istotną sprawą jest zakaz hamowania. W przypadku nagłego zahamowania, samochód wpadnie w jeszcze większą nadsterowność. Korekta toru jazdy bez wykorzystania hamulca z pewnością pomoże. Ponadto warto zastosować hamowanie przy pomocy silnika, gdzie prędkość wytrącana jest samoistnie.
Oprócz utraty przyczepności przez tylne koła czyli nadsterowności, może także dojść do podsterowności. Jest to sytuacja kiedy tracimy kontrolę nad przednimi kołami i następuje to przede wszystkim podczas skrętów. W tym przypadku należy jak najszybciej zdjąć nogę z gazu. Istotnym elementem jest także zmniejszenie skrętu kierownicy. Manewr ten należy wykonać ponownie, jednakże bardzo delikatnie i powoli. Połączenie obu tych metod sprawi, że odzyskamy kontrolę nad pojazdem.
Osoby, których auta wyposażone są w system ABS mają znacznie prostsze zadanie. System ten pomaga zapobiec wystąpieniu blokady kół, a co za tym idzie poślizgowi. Jednakże ABS również może zawieść. Warto więc pamiętać o podstawowymi zasadami, którymi należy kierować się podczas wystąpienia nadsterowności czy podsterowności.
Podsumowując, gołoledź obok aquaplaningu, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zjawisk dla kierowców. Należy więc koniecznie pamiętać o wyżej wymienionych zasadach, których stosowanie jest kluczem gwarantującym bezpieczeństwo.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj