Wg porównywarki ubezpieczeń Rankomat, w Ełku jest stosunkowo niewiele zdarzeń drogowych w stosunku do ilości mieszkańców (1000). W rankingu pojawiły się dane z 84. największych miast kraju, w tym własnie z naszego miasta. Ogółem w zeszłym roku w Polsce doszło do ponad 485 tysięcy wypadków i kolizji drogowych. Najwięcej w listopadzie i grudniu, a najbardziej felerny okazał się piątek.


Porównywarka Rankomat podała liczbę wypadków i kolizji w 84 największych miastach Polski. Najgorzej pod tym względem wypadła Warszawa, gdzie w 2019 r. odnotowano aż 31141 takich zdarzeń. Jednak po uwzględnieniu liczby mieszkańców w każdym z analizowanych miast okazało się, że stolicy naszego kraju nie można zaliczyć do najbardziej niebezpiecznych komunikacyjnie miast Polski.  

Po przeliczeniu liczby zdarzeń na 1000 mieszkańców, najgorsze wyniki uzyskały takie miasta jak: Katowice (23,8),  Rzeszów (22) i Opole (21,2). Z kolei najmniej kolizyjne okazały się: Kędzierzyn-Koźle (7),  Siemianowice Śląskie (7,3) i Bełchatów (8). W Jaworznie branym przez radnego Wesołowskiego za dobry przykład współczynnik ten wynosi 9,7 czyli tylko odrobinę mniej niż w naszym mieście. 

Podsumowując: Ełk z liczbą zdarzeń drogowych 645 plasuje się na 12 pozycji najmniej kolizyjnych miast ze średnią na poziomie 10,4 zdarzeń na 1000 mieszkańców. Dla porównania w Suwałkach wypadków i kolizji odnotowano 1004 co dało średnią 14,4. W Łomży o bardzo zbliżonej liczbie mieszkańców było 745 zdarzeń i średnia wyniosła 11,8 na 1 tyś mieszkańców. 

Porównywarka podaje za najczęstsze przyczyny kolizji i wypadków w całej Polsce: nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń),niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).


Bardzo ciekawa statystyka ukazująca zależność warunków atmosferycznych do liczby zdarzeń drogowych