Kupiłeś nowy samochód i przeraża Cię ewentualna stłuczka oraz cena wymiany zniszczonych części? Często podróżujesz i parkujesz w nieznanych miejscach? Wozisz dziecko w foteliku do przedszkola lub szkoły? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś “tak”, to ubezpieczenie AC jest dla Ciebie.


Czy się różni minicasco, od standardowego autocasco i all risks?

Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z ubezpieczeniem AC, to warto dowiedzieć się, czym jest autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie ma za zadanie, chronić finansowo właściciela pojazdu od zdarzeń losowych, do których zalicza się uszkodzenia, zniszczenia i kradzież samochodu. Zakres, przedmiot i prawa stron ubezpieczenia AC mogą się różnić. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ustala je na podstawie własnego OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się poszczególnym ofertom. Ubezpieczenie autocasco znajdziesz na mubi.pl, porównasz ich ceny i w razie wątpliwości będziesz mógł uzyskać wsparcie konsultanta.

W czasie wyboru ubezpieczenia AC możesz spotkać się z ubezpieczeniami o różnym zakresie. Ubezpieczyciele w celu ułatwienia klientom dopasowania polisy do ich potrzeb wprowadzili 2 dodatkowe nazwy AC:

  • Smart casco, czyli AC mini - ma mniejszy zakres ochrony. Zazwyczaj nie uwzględnia ono szkód powstałych podczas ruchu drogowego. AC mini dotyczy zazwyczaj szkód całkowitych i kradzieży pojazdu. Niektórzy ubezpieczyciele wliczają do niego także uszkodzenia wyrządzone przez siły przyrody, takie jak grad czy powódź.
  • AC all risks - ubezpieczenie tego typu obejmuje najszerszy zakres szkód, czyli kradzież samochodu, uszkodzenie przez obce osoby, straty powstałe w zdarzeniu drogowym, zderzenia ze zwierzętami i innymi obiektami oraz zniszczenia powstałe wskutek działania żywiołów. Zwróć jednak uwagę na OWU, gdzie wymienione są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając AC?

Gdy będziesz wybierał ubezpieczenie autocasco, to zwróć przede wszystkim uwagę na OWU. To tam zawarte są najważniejsze informacje na temat polisy. Jeśli planujesz regularne wyjazdy samochodem za granicę, to przyjrzyj się zakresowi terytorialnemu ubezpieczenia. Duża część ubezpieczycieli wyłącza ochronę przed kradzieżą między innymi na terenie Rosji, Białorusi czy Ukrainy. 

Ważnym elementem AC jest rodzaj sumy ubezpieczenia, która określa maksymalną wysokość odszkodowania, jakie zostanie Ci wypłacone w razie wystąpienia szkody. Są 4 sumy ubezpieczenia:

  • Stała (gwarantowana) - w tym przypadku wartość pojazdu jest stała w czasie obowiązywania polisy. Ubezpieczyciel wypłaci Ci takie samo odszkodowanie w razie zdarzenia, na przykład za kradzież samochodu, przez cały okres umowy.
  • Zmienna - wartość pojazdu ulega zmianie. Obliczana jest na podstawie cen rynkowych danej marki auta w chwili wystąpienia szkody. Wartość samochodu spada z czasem, więc pod koniec polisy otrzymasz najprawdopodobniej mniejsze odszkodowanie, niż gdyby szkody powstały zaraz po podpisaniu umowy.
  • Nieodnawialna (redukcyjna lub konsumpcyjna) - pojazd traci na wartości tyle, ile wynosiło ostatnie odszkodowanie. Czyli jeśli poprzednia szkoda została wyceniona na 1000 zł, to o tyle spadnie wartość pojazdu dla ubezpieczyciela w razie wypłaty kolejnej. 
  • Odnawialna (nieredukcyjna) - samochód nie traci na wartości, mimo wypłacenia odszkodowania za wcześniejszą szkodę.

Ubezpieczyciel określa także sposoby naprawienia szkody. Możesz być zobligowany, do usuniecie uszkodzeń w ASO, czyli w Autoryzowanej Stacji Obsługi, gdzie korzysta się wyłącznie z oryginalnych części danej marki. Oczywiście istnieją jeszcze dwa inne sposoby likwidacji szkody: na podstawie kosztorysu i w standardowym warsztacie. 

Zwróć także uwagę na udział własny. Ubezpieczyciel może określić stałą kwotę lub procent, które będziesz musiał pokryć z własnych środków z całej wartości szkody. Oznacza to, że jeśli szkoda wyniesie 3000 zł, a Twój udział własny został określony na 500 zł, to otrzymasz od ubezpieczyciela odszkodowanie w wysokości 2500 zł.  

Szkoda minimalna to z kolei wartość, od której ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Jeśli w umowie ubezpieczeniowej szkoda minimalna została określona na 500 zł, to dopiero od 501 zł dostaniesz rekompensatę. Będzie to jednak cała kwota - 501 zł!

Komu szczególnie poleca się autocasco?

Każdy właścicieli samochodu może wykupić ubezpieczenie AC. Jednak niektórym kierowcom jest ono szczególnie polecane. Jeśli lubisz weekendowe wypady za miasto, ale na co dzień poruszasz się komunikacją miejską, to AC jest dla Ciebie. Nieznane drogi i okolica mogą sprzyjać kolizji. Natomiast zaparkowanie w nieznanym miejscu może skończyć się kradzieżą samochodu. 

Jeśli jesteś rodzicem, który wozi dzieci do szkoły lub przedszkola, to powinieneś pomyśleć o AC, dzięki któremu dostaniesz odszkodowanie za ewentualnie zniszczony fotelik bezpieczeństwa. Co jest bardzo ważną sprawą - raz uszkodzony foteli, nie nadaje się do dalszego użytkowania.  

Kupno nowego samochodu daje dużo ryzyka. Aby stan ten nie zmienił się w ciągły niepokój o wymarzone auto, warto wykupić AC. Pozwoli Ci ono na spokojniejszy sen, zwłaszcza jak parkujesz samochód na ulicy

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi.