W niedzielę, 19 maja uroczyście otwarto regionalną bibliotekę w Muzeum Michała Kajki. W Ogródku między Ełkiem i Orzyszem licznie zgromadzili się goście oraz osoby zaangażowane w kultywowanie historii tej wielkiej i zasłużonej dla Polski i Mazur postaci.


- Na przełomie wieków decyzję o stworzeniu czytelni ludowej podjął Michał Kajka. Dziś po ponad 100 latach wracamy do tej wspaniałej tradycji. Ponownie dom rodzinny mazurskiego poety staje się świątynią słowa i skarbnicą wiedzy o regionie – mówi Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. – Każdy szukający informacji o Mazurach może zawitać do Ogródka i tutaj z pewnością znajdzie odpowiedź na wiele nurtujących go pytań.


Michał Kajka założył bibliotekę ludową w 1890 r. Działała ona w ramach Towarzystwa Czytelni Ludowych, które powstało w 1880 r. w regionach zamieszkiwanych przez ludność polskojęzyczną na terenie państwa niemieckiego. Dzięki aktywności działaczy mazurskich, w okresie międzywojennym na terenie Warmii i Mazur funkcjonowało prawie 70 czytelni. Mieszkańcy wsi i miasteczek mogli nie tylko wypożyczać książki, ale również uczestniczyć w pogadankach i prelekcjach.


- Gromadzenie woluminów rozpoczęliśmy w 2015 r. W tym czasie zebraliśmy książki, które bezpośrednio dotyczą lokalnej społeczności, historii Mazur i dziedzictwa kulturowego naszej małej ojczyzny – podkreśla Sławomir Szymankiewicz z Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

Podczas uroczystości otwarcia biblioteki na ogródkowej scenie wystąpili aktorzy – Katarzyna i Cezary Żakowie. Publiczność mogła wysłuchać wierszy Michała Kajki w wyjątkowych interpretacjach, a to wszystko w niezwykłych okolicznościach przyrody – w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczo położonego Jezior Kraksztyn. 


Na zdjęciu kierownik muzeum, Michał Misztal wręcza kwiaty Katarzynie Żak. Ogródek 19.05.2019

W trakcie uroczystości zaprezentowano również książkę Zbigniewa Fałtynowicza na temat Muzeum pt. „Zitojta! / Witajcie!: Muzeum Michała Kajki w Ogródku Oddział Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu”.
Dzisiejsze Muzeum Michała Kajki w Ogródku w niczym nie przypomina tego sprzed jeszcze kilku lat. Prace nad obecnym wizerunkiem rozpoczęły się w 2011 r. Wtedy gruntownemu remontowi poddany został budynek gospodarczy. W kolejnym etapie przebudowano budynek muzealny, powstały tu cztery sale wystawowe z ekspozycją w nowej odsłonie. W 2018 r. zagospodarowano teren rekreacyjny Muzeum: powstało nowe ogrodzenie, pojawiły się nasadzenia drzew i krzewów.

 
Książki w ścianach
W 2014 roku podczas remontu domu Kajki robotnicy znajdowali książki pod deskami. Te w latach 60 podczas wcześniejszych napraw służyły do poziomowania. Dlatego przetrwały. Wśród nich Rodzina Połanieckich Henryka Sienkiewicza - przebita gwoździem z inskrypcją syna Gustawa z listopada 1944. To data na kilka dni przed jego śmiercią. 

Ełcki Pomnik Michała Kajki
w centrum miasta wzorowany był na Adolfie Kajka - synu Michała Kajki, a nie na nim samym. Zdjęcie poniżej. 

Dom Michała Kajki w Ogródku - dziś Muzeum oraz biblioteka regionalna


Muzeum w Ogródku rok 2018. Wideo: Rafał Karaś


Godziny otwarcia:

Wtorek: 9:00-17:00
Środa: 9:00-17:00
Czwartek: 9:00-17:00
Piątek: 9:00-17:00
Sobota: 9:00-17:00
Niedziela: 9:00-17:00
(od 1 czerwca do 31 sierpnia)

Bilety: 
bilet normalny – 6,00 zł
bilet ulgowy – 4,00 zł
http://www.michalkajka.pl