Zabytkowy parowóz Pt47 z 1949 roku pokonał nieczynną trasę Orzysz - Ełk i zatrzymał się na ełckim peronie. Lokomotywa przyciągnęła swoją obecnością turystów i pasjonatów kolei.


Parowóz pojawił się w Ełku po godzinie 12.  Podczas swojego około 90 minutowego postoju w lokomotywie uzupełniono wodę oraz poddano ją serwisowi (zdjęcia). 
Zgromadzeni mogli obejrzeć z bliska oraz usłyszeć charakterystyczne dźwięki największej wyprodukowanej w Polsce lokomotywy parowej do składów osobowych. 

Chętni udali się w podróż na trasie Ełk - Prostki. Do dyspozycji podróżnych były wagony pasażerskie 1 i 2 klasy z lat 70. XX wieku. Te do Ełku przywiózł z Orzysza spalinowóz SM42 z 1975 roku.


Wideo: Bartek Gawrylczyk/Photo Journey


Bartek Gawrylczyk PhotoJourney:
Ganiałem za nim wiele kilometrów dookoła Ełku. 
Na jedno stanowisko na które jechałem 15 km zdażyłem dosłownie na 2 minuty przezd jego przejazdem... panie i panowie:

Blisko 100 tonowy parowóz pospieszny serii Pt47
Parowóz serii Pt47-65 jest dumą wolsztyńskiego “zbioru” parowozów. Przeznaczony do prowadzenia pociągów pośpiesznych, ma cztery osie napędowe, moc 2000 KM i osiąga prędkość konstrukcyjną 110 km/h.

Parowóz posiada tender mieszczący 27 m³ wody i wyposażony jest w automatyczny podajnik węgla systemu “stoker”. 
W dwóch polskich fabrykach lokomotyw HCP w Poznaniu i “Fabloku” w Chrzanowie zbudowano łącznie 180 sztuk tych maszyn. Konstrukcja parowozu była oparta na przedwojennym typie Pt31, lecz została zmodernizowana. Egzemplarz stacjonujący w Wolsztynie Pt47-65 ma numer fabryczny 2065. Zbudowany został w Chrzanowie w roku 1949. Pełnił poprzednio służbę w lokomotywowniach Ostrów Wlkp. i Poznań Osobowa. 
Większość tych maszyn została pocięta na złom w latach 80-tych.