Przyjemnie jest przecież spacerować w słoneczne dni po lesie. Dlaczego by nie przyczynić się do oczyszczenia lasu ze śmieci? 5 sztuk odpadów, butelek, które zostaną przez nas zabrane mogą odmienić losy lasów.


"Zabierz 5 z lasu" tak brzmi ogólnopolska akcja organizowana przez Nadleśnictwo. Pomysł na całą akcję jest bardzo dobry, ponieważ bez wkładu pieniężnego możemy oczyścić las. Cała akcja polega na tym, że idziesz do lasu na spacer, randkę, grzyby, piknik, czy z psem i zabierasz przy okazji ze sobą z lasu 5 szt. śmieci. Wyrzuć je do leśnego, swojego czy publicznego śmietnika. Każda osoba może przyłączyć się do tej akcji wstawiając zdjęcie na Facebooka z hasztagiem #Zabierz5ZLasu.

Problem śmieci w lesie jest powszechny w całej Polsce. Ludzie nie mają nawyku zabierania z lasu swoich śmieci, najczęściej możemy natknąć się na butelki plastikowe, puszki i torebki foliowe. Należy pamiętać że takie odpady zanieczyszczają środowisko i stanowią ogromne zagrożenie dla roślin oraz zwierząt, które zamieszkują nasze lasy. Przykładowo torebki foliowe są często połykane przez zwierzęta, co prowadzi ich do  śmierci. Oprócz małych odpadów czasami możemy natknąć się na odpady wielkogabarytowe tj. urządzenia domowe min. telewizory lub pralki. 

Wideo / Facebook / Magda Bębenek 


Pozostawione przez nas śmieci rozkładają się bardzo długo. Poniżej szacunkowy rozkład poszczególnych odpadów:
• kartonik po napoju - 10-30 lat;
• puszka po napoju - 50-100 lat;
• torebka foliowa - 100-120 lat;
• butelka plastikowa - 500-1000 lat;
• butelka szklana - kilka tysięcy lat.

Przypominamy również, że wyrzucenie odpadów do lasu i w miejsca do tego niedozwolone może być surowo karane. Wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem, za które można dostać nawet 5000 złotych grzywny. Natomiast za wywożenie do lasu odpadów można nawet trafić do aresztu na 30 dni.