Jak co roku podczas zawodów balonowych to pogoda rozdawała główne karty. Jeszcze kilka dni przed planowanym rozpoczęciem rywalizacji prognozy były bardzo niepokojące, a zawodnicy mieli bardzo poważne obawy czy jest sens jechać do Ełku.


Ostatecznie do naszego miasta przyjechało 18 ekip baloniarskich z kraju i zagranicy. Pogoda była na tyle życzliwa, że w czwartek i piątek Ełk znalazł się w tak zwanym oknie pogodowym. Udało się rozegrać kilka konkurencji, a ełczanie mogli delektować się bajecznymi widokami. 

Zawody rozpoczęły się w czwartek wieczorem. Start z Placu Papieskiego obserwowała jak zawsze licznie zgromadzona publika. Baloniarze jeszcze tego samego dnia zaprezentowali się ełczanom podczas nocnej parady która tradycyjnie przejechała głównymi ulicami miasta. Dla zawodników to wciąż jeszcze nie był koniec pracowitego dnia! Przecież trzeba jeszcze zatankować butle z gazem i przygotować balony do kolejnego startu. Nocne tankowanie około północy w specjalnie przygotowanej do tego strefie i po praktycznie nieprzespanej nocy trzeba udać się na briefing (rodzaj odprawy). Tam kilka chwil przed 5 rano jest pozytywna decyzja. Widowiskowy nalot we wczesnych promieniach Słońca zza jeziora Ełckiego. Obserwować mogły go tylko osoby które wstały wystarczająco wcześnie.
W sobotę nie było już warunków do lotów i ostatnie rozegrane konkurencje (m.in. umieszczenie markera w wyznaczonym punkcie) odbyły się w piątkowy wieczór z nalotem na cypel przy starej plaży miejskiej.

Na podstawie rozegranych konkurencji ustalono kolejność. Zawody zdominowali Litwini, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium. Łącznie aż 7 Litwinów znalazło się w pierwszej 10 zawodów. Najlepiej z polskich załóg zaprezentował się Łukasz Goławski który uplasował się na bardzo dobrym 4 miejscu. 

XI Mazurskie Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Ełku
1. Rokas Kostiuskevicius LTU
2. Vytas Kerdokas LTU
3. Zydrunas Kazlauskas LTU
4. Łukasz Goławski PL

Start zawodów 


Najlepsza polska ekipa szykuje się do startu 


Litewski balon na tafli Jeziora Ełckiego

Grzegorz Hyży podczas piątkowego koncertu


Więcej zdjęć w galerii

Obserwujcie naszego Facebooka oraz naszą stronę! Wkrótce materiał wideo z balonowych nalotów 2018. 
https://web.facebook.com/elk.dlawas.info/