To już X edycja międzynarodowych Mazurskich Zawodów Balonowych o Puchar Prezydenta Ełku. Jak co roku karty rozdawała pogoda i to ona decydowała o tym skąd, kiedy i czy balony wystartują. W tym roku była jednak łaskawa. Warunki były na tyle sprzyjające, że udało się rozegrać wszystkie 5 konkursowych lotów. Na zmagania do Ełku przyjechały balonowe ekipy z całej Polski, Litwy czy też Łotwy. Zacięta rywalizacja trwała od czwartku do soboty włącznie. Pierwsze miejsce na podium Betauta Junewintus z 11543 punktami, na miejscu 2 Beata Choma z 11395 punktami oraz Iwas Brimberks miejsce 3 i 11166 punktów.

Pierwszy czwartkowy start z Placu Jana Pawła II stał pod dużym znakiem zapytania. Ostatecznie ok 18:30 zapadła decyzja pozytywna. Baloniarze pospiesznie opuścili bazę zawodów mieszczącą się w WSFiZ i udali się na plac. W towarzystwie i przy applausie tłumu ełczan wznieśli się w powietrze. Dzięki ekipie z Białegostoku mogliśmy przygotować dla Was wideo z lotu od Placu Jana Pawła II aż do okolic wsi Rymki około 10 kilometrów w linii prostej. Dziś prezentujemy wersję długą przedstawiającą lot od momentu startu z Placu Jana Pawła II aż do twardego lądowania w polu.

W sobotni wieczór podczas Mazurskiego Lata Muzycznego balony miały też nalot na plażę miejską. Ok 21 odbyła się też tradycyjna nocna parada podczas koncertu gwiazdy wieczoru - Sylwii Grzeszczak (foto Marcin Waszkiewicz).   


Wideo z lotu balonem. Zdjęcia w galerii.