Pomysł na udany weekend. Polecamy szlak Fortyfikacji Mazurskich w okolicach Pozezdrza (kwatery Himlera ) oraz Węgorzewa. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia, kontakt z naturą oraz niski koszt wycieczki - większość atrakcji jest darmowa!

Na Mazurach, 8 km od Węgorzewa i 22 km od Giżycka  znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks  bunkrów niemieckich z okresu II Wojny Światowej. W latach 1940-1944 dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu zbudowano około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetowych, które zachowały się w dobrym stanie do naszych czasów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów i zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945. Przez to miejsce przechodziły najważniejsze rozkazy dla wojsk Wehrmachtu podczas II wojny światowej. To tutaj spiskowano przeciw  Hitlerowi kiedy Niemcy zaczęły przegrywać wojnę. To z tego miejsca wysłany został rozkaz o stłumieniu Powstania Warszawskiego.

Miejsce to skrywa wiele atrakcji dla zwiedzających : bunkry, schrony, 30 metrowy podziemny tunel łączący dwa schrony, rekonstrukcja łodzi podwodnej U-BOOT czy też nowo wybudowaną 38 metrową wieżę widokową. Jedynym kosztem jest bilet wstępu do mamerek 10 / 15 zł  Dodatkową a raczej główną atrakcja szlaku jest  „Kanał Mazurski” który jest bardzo ciekawym obiektem.

Kanał Mazurski nigdy nie został ukończony, miał połączyć Jeziora Mazurskie z rzeką Pręgotą w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku. Budowę kanału rozpoczęto w 1911 roku, po raz pierwszy została ona przerwana przez I wojnę światową. Drugi etap, energicznie prowadzony od 1934 roku przerwały działania wojenne, po zakończeniu wojny budowa nie została wznowiona. Kanał byt projektowany do przepływu statków o wyporności 240 ton i przebiega w sztucznych wykopach lub specjalnych nasypach ziemnych. Dla pokonania 111 metrów różnicy poziomów między Łyną i Mamrami zbudowano dziesięć olbrzymich śluz, w tym pięć po stronie polskiej. Największą z nich jest  śluza w Leśniewie Górnym, która posiada komorę o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, długości 46 m. Robi ona piorunujące wrażenie z racji swych gabarytów i wzoru nazistowskiej „wrony” na czole obiektu. Do prawie ukończonej budowli położonej w środku lasu nie zdążono jednak doprowadzić kanału. Całkowita długość Kanału Mazurskiego wynosi 51,5 km, z czego 22 km na terenie Polski. 
Natomiast w miejscowości Guja jest jedyna ukończona i działająca śluza.

Miejsce to ma również swoją tajemnicę dotyczącą bursztynowej komnaty. Z relacji okolicznych mieszkańców wiadomo, że Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, był przewożony z więzienia w Barczewie do Mamerek, gdzie wskazał miejsce ukrycia skarbu. Niestety do tej pory informacja ta nie została potwierdzona a poszukiwania bursztynowej komnaty trwają do dziś w wielu miejscach mazur  a nawet dawnego Królewca…