Stare Juchy to jedna z najstarszych miejscowości na Mazurach. Za datę powstania osady przyjęło się umownie dokument odnowy nadania dóbr położonych nad jeziorem Jędzelewskim z 1461 roku. Etymologia nazwy miejscowości związana jest natomiast z popularną legendą. Według niej na znajdującym się w okolicznym lesie ogromnym głazie narzutowym miano składać przed wiekami krwawe ofiary i stąd właśnie pochodzi nazwa miejscowości Stare Juchy.

Wczoraj tj. 5 sierpnia hucznie obchodzono 555 rocznicę powstania miejscowości Stare Juchy. Przez miejscowość przeszedł kolorowy korowód, a w nim m.in. szczudlarze, rycerstwo oraz średniowieczni mieszkańcy różnych stanów. Tego dnia plaża wiejska zamieniła się w średniowieczną osadę pełną rękodzieła i innych tradycyjnych wyrobów. Było można zasmakować staropolskiego jadła i tradycyjnych popitek.

Atrakcji nie brakowało ani starszym ani młodszym. Było można zobaczyć z bliska jak pracował cech garncarski oraz jak wyglądały potyczki zbrojnych. 
Kto chciał spędzić czas aktywnie mógł postrzelać z łuku do tarcz lub stoczyć z "przeciwnikiem" bój na worki czy też drągi zakończone miękkimi końcówkami. 

Na tym nie koniec, organizatorzy przygotowali też wieczorne atrakcje, a wśród nich liczne występy oraz pokazy sztucznych ogni.  

Zapraszamy do galerii zdjęć.