W ramach programu INTERREG V-A Litwa-Polska, "Teraz Czas Na Zmiany" ełczanie wyruszyli na 10 dniowy spływ kajakowy aż do partnerskiego miasta Alytus na Litwie. Za projekt spływu odpowiadało Stowarzyszenie "Przystań Szeligi Buczki". A o bezpieczeństwo uczestników (ełcka młodzież w wieku 9-18 lat) odpowiadali m.in. ratownicy wodni, instruktorzy o profilu - kajakarstwo czy też ełccy streetworkerzy.


Organizatorzy zadbali o szereg atrakcji i umiejętności do zdobycia. Uczestnicy musieli radzić sobie z rozbijaniem obozowisk, na wodzie zdobywali praktyczne umiejętności związane z bezpieczeństwem na kajaku. Młodzież robiła też kurs ratownictwa wodnego, pierwszej pomocy oraz przeprowadzała zajęcia z profilaktyki uzależnień.   
Kajakarze pokonali łącznie ponad 200 kilometrów! Spływali m.in. Łaźną Strugą, Wigrami, Czarną Hańczą, pokonali śluzy na kanale Augustowskim, rzekę Mereczkę oraz Niemen. Podczas podróży zwiedzili m.in. klasztor Kamedułów, muzeum w Wigrach oraz drewniany kościół w Mikaszówce. Oprócz tego spędzali aktywnie czas w parku Linowym TARZANIA, strzelali do tarcz, oraz integrowali się z kolegami z Litwy. 

Warto wspomnieć miły gest z okazji piątej rocznicy angażowania się w organizacje m.in. spływów kajakowych pod hasłem Spływaj z Kulturą dla Pani Ani, Roberta, Marcina i całej kadry.  Były życzenia, kwiaty i tort :) 

Jak Dodaje Robert Kuczyński celem organizatorów jest upowszechnianie kajakarstwa turystycznego i krajoznawstwa wśród najuboższych dzieci jako najlepszej formy wypoczynku. Podnosimy świadomość społeczną, rozbudzamy ciekawość poznawczą uczniów, zainteresowanie aktywnością ruchową. Zarażamy młodych ludzi pasją którą sami kochamy. 

Więcej zdjęć w galerii