31 kilometrów ścieżki rowerowej wiodącej wśród pagórków, pól, łąk i lasów powiatu ełckiego - opis tej trasy znajdziemy w przewodniku rowerowym wydanym pod czujnym okiem Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku oraz Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej.


Jest to pierwszy taki przewodnik rowerowy autorstwa CEE oraz Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej. 
W środku opisano 31-kilometrową ścieżką rowerową idealną na krajoznawczą przejażdżkę. Ścieżka wiedzie pośród pagórków, pól, łąk i lasów. Na trasie odnaleźć można ginące już wiejskie krajobrazy, m.in. - polne drogi, przy których rosną wiekowe, rosochate wierzby. Możliwość podziwiania rozległej panoramy z punktu widokowego na wzgórzu Bunelka. Na trasie jeziora: Ełckie, Szarek, Mącze, Karbowskie, rzeka Ełk. Ścieżka rowerowa nie jest oznakowana w trasie. Czasami w terenie łączy się z oznakowanym szlakiem niebieskim.

Powiat ełcki ze swoimi urozmaiconymi krajobrazami i mnogością jezior jest terenem bardzo atrakcyjnym do uprawiania turystyki rowerowej. Dla amatorów tej formy turystyki autorzy przewodnika proponują szereg tras rowerowych, bazujących na utwardzonych ścieżkach rowerowych miast, ale wiodących również polnymi drogami, czy wąskimi, często trudnymi do pokonania ścieżkami. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu i zróżnicowany rodzaj nawierzchni, po których trasy przebiegają, zalecane jest wykorzystanie roweru górskiego.

Twórcy przewodnika oddają nam tę opisaną i bogato zilustrowaną zdjęciami trasę rowerową z nadzieją, że nawet Ełczanie, będący, na co dzień z rowerem za pan bart, odkryją w tych ścieżkach coś nowego i ciekawego dla siebie.

Opracowaniem trasy oraz tekstem zajął się Jarek Wasilewski - należy do Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej, m.in. Licencjonowany przewodnik turystyczny na teren województwa warmińsko - mazurskiego od 2001r.; Licencjonowany pilot wycieczek od 2004r.; Instruktor turystyki kwalifikowanej o specjalności: turystyka rowerowa od 2014r.; Instruktor znakowania szlaków turystycznych od 2015r.


PRZEWODNIK ROWEROWY: 
EŁK_PRZERWODNIK_ROWEROWY.pdf