9 lutego 2020 roku do lasu miejskiego w Gajewie k. Giżycka zjechało ponad stu rekonstruktorów z okresu I Wojny Światowej. To była już czwarta inscenizacja zimowej bitwy mazurskiej z początku 1915 roku. Wg wielu najbardziej spektakularna.


Piknik historyczny oraz mecz piłki nożnej Niemcy - Rosja

Zanim doszło do bitwy licznie zgromadzeni na pikniku mogli oglądać współczesne wyposażenie Wojska Polskiego. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również stoiska okolicznych sołectw oferujące lokalne przysmaki. 

Ogromne emocje i wspaniała zabawa towarzyszyły meczowi piłki nożnej pomiędzy żołnierzami Imperium Rosyjskiego i Cesarstwa Niemiec. Jak nadmienił prowadzący imprezę to takie mecze podczas wojny nie były wcale rzadkością. Podobnie było np. podczas Świąt Bożego Narodzenia w 1914 roku, w trakcie tak zwanego "rozejmu bożonarodzeniowego".   


Spotkanie z historią - 105 lat później 

Głównym punktem pikniku była oczywiście inscenizacja bitwy z początku I Wojny Światowej. Rekonstruktorzy zaprezentowali się w pełnym rynsztunku, a ich mundury, ekwipunek oraz kręcone wąsy żołnierzy niemieckich sprawiały wrażenie jakby przybyli wprost z epoki!
Emocjonujący i widowiskowy pokaz zakończył się zgodnie z historią zwycięstwem wojsk Cesarstwa Niemiec. To była największa edycja w historii wydarzenia. Udział w niej wzięło około stu rekonstruktorów m.in. z Polski, Rosji, Litwy oraz Łotwy. Dało się też słyszeć język niemiecki. 


II Zimowa Bitwa Mazurska
 

Bitwa zimowa na Mazurach (niem. Winterschlacht in Masuren) rozpoczęła się 7 lutego 1915 w silnej zamieci śnieżnej. Wojska Cesarskie początkowo odniosły sukces. Zaskoczony XX Korpus rosyjski został okrążony i rozbity. Jednakże 22 lutego siły rosyjskie przeprowadziły przeciwnatarcie i front się ustabilizował. Działania prowadzone były podczas ostrej i śnieżnej zimy. 

To była kontynuacja działań z września 1914 roku kiedy to po zwycięskiej bitwie pod Tannenbergiem 8. Armia niemiecka odrzuciła 1. Armię Carską. Podczas tamtych działań wojennych front przetoczył się przez Mazury w tym Ełk, który został zajęty bez walki (więcej). 

Wideo - Gajewo k. Giżycka 2020 


Więcej zdjęć w galerii