Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie powstało w 2016 roku i jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Muzeum w krótkim czasie stało się niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną regionu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych eksponaty muzealne przyciągają tłumy zwiedzających, którzy chcą poznać historię mleka.


To wyjątkowe na skalę krajową muzeum zostało otwarte 14 grudnia 2016 roku. Działa niepełny rok, a na swoim koncie już ma sukcesy. Jak mówi nam Ranata Kurzątkowska - Kierownik Działu Muzealnego, przez ten czas muzeum odnotowało już 3813 zwiedzających oraz 2633 osoby korzystające z innych atrakcji (udział w spotkaniach z maskotką muzeum Krówką Matyldą, w prelekcjach, wykładach). Ilość ta cały czas sukcesywnie rośnie. 
Dużym wyróżnieniem dla grajewskiego muzeum był również udział w prestiżowym konkursie AV Awards, który nagradza firmy z branży audiowizualnej ze wszystkich kontynentów. 

- Znaleźliśmy się w finałowej ósemce. Konkurs ten jest organizowany od 19 lat i pierwszy raz zakwalifikował się do niego projekt z Polski, a do tego znaleźliśmy się w ścisłej czołówce. Tylko jedna firma mogła wygrać i zająć pierwsze miejsce - nie było wyróżnień. Wygrało muzeum BMW w Monachium, ale wiadomo, że był tam większy budżet, aby na większą skalę wyposażyć muzeum. Jednak sukcesem jest już sam fakt, że została doceniona technologia zastosowana w naszym muzeum: mapping 3D, holoboxy, technologia RFID i dzieki temu znaleźliśmy się finale AV Awards - dowiadujemy się od Renaty Kurzątkowskiej. 

Centrum Tradycji Mleczarstwa odwiedzają chętnie zarówno turyści krajowi, jak i zagraniczni. Wśród zwiedzających dużą część stanowią grupy szkolne, ale również rodziny z dziećmi, ponieważ każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Dorośli mogą udać się do imitacji baru mlecznego rodem z czasów PRL lub obory, w których dzięki eksponatom z minionych dziesięcioleci mogą powspominać czasy młodości lub dzieciństwa. W podróż w czasie zabierają m.in. emaliowane kanki, autentyczne szklane butelki na mleko, czy też historyczne już książki i znaki towarowe dotyczące przetwórstwa mleka. Są to eksponaty użyczone muzeum przez grajewską spółdzielnię mleczarską Mlekpol, darowane przez mieszkanców miasta w ramach społecznej zbiórki, ale są wśród nich również perełki "upolowane" na aukcjach internetowych.

- Dla mnie największą perełką wśród eksponatów są szklane butelki, ponieważ jest to moje dzieciństwo. Dużym zainteresowaniem cieszą się również maślnice, ponieważ dzieci mogą same zaimprowizować ruchy towarzyszące ubijaniu masła - mówi nam Kurzątkowska.

Muzeum przyciąga najmłodszych soczystymi kolorami eksponatów oraz zachęca do interakcji. Dzieci mogą poznawać historię mleka poprzez zabawę, umożliwiają to gry multimedialne, aplikacje oraz quizy zlokalizowane w różnych punktach sali ekspozycji. W laboratorium czekają mikroskop, wzory chemiczne oraz hologramy, które razem wyjaśniają co dokładnie składa się na mleko.
Zwiedzającym podaczas wzyty w muzeum przez cały czas towarzyszą sielankowe odgłosy wsi, takie jak muczenie krów. Na pewno niezapomnianą atrakcją szczególnie dla dzieci jest możliwość sprawdzenia swoich umiejętności dojenia atrapy krowy. 

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Mleka w Grajewie? 

- Dzieci na pytanie skąd jest mleko, odpowiadają, że ze sklepu. Często nie wiedzą jaką drogę musi przejść mleko od krowy zanim trafi na półkę sklepową. Warto uświadamiać dzieci. Ponadto Podlasie jest miejscem, gdzie hoduje się bardzo dużo krów. Można powiedzieć, że jesteśmy krainą mleka i mamy się czym poszczycić, dlatego w naszym muzeum można znaleźć tego odzwierciedlenie - odpowiada kierownik muzeum.

Więcej informacji o Muzeum Mleka w Grajewie znajdziecie na stronie internetowej muzeum oraz fanpage'u