W odległości około 7 km od Ełku, w pobliżu miejscowości Szarek i jeziora Szarek znajduje się wzniesienie morenowe - góra „Bunelka” o wysokości 167 m n.p.m. Góra jest popularnym punktem widokowym, ale należy pamiętać, że jest też cmentarzem żołnierzy niemieckich i rosyjskich. U jej podnóża znajdziemy również nagrobek Maxa Zurckera - ostatniego niemieckiego właściciela wsi Szarek.


Wzniesienie jest często odwiedzane przez mieszkańców Ełku, którzy wybierają się tam w pogodne dni głównie rowerami. Dojeżdżając na miejsce, u jego podnóża znajduje się kamień z wyrytym napisem "MAX ZURCHER LETZTER BESITZER VON GUT SARKEN 1948" - Max Zurcher ostatni właściciel dóbr Szarek. 


Następnie na szczyt góry prowadzą nas strome, kamienne schody po drodze na górę możemy zobaczyć stare zniszczone ogrodzenie, zapewne miejsce spoczynku zmarłych mieszkańców, bądź poległych w bitwie o Ełk żołnierzy wojsk pruskich i rosyjskich. Na szczycie od razu rzuca nam się w oczy duży na 6 metrów, drewniany krzyż. Pod nim tablica pamiątkowa z napisami w dwóch językach:Przed 1945 rokiem, w tym samym miejscu widniała inna pamiątkowa tablica, na której widniał napis: 
"Auf dem redlicher Deutscher, bete täglich zu Gott, daß er dir das Herz mit Stärke fülle, daß keine Liebe dir heiliger sei als die Liebe des Vater landes und keine Freude dir heißer als die Freude der Freiheit! E.M.Arndt".

„Uczciwie po niemiecku, módlcie się do Boga każdego dnia, aby napełnił wasze serca siłą, aby żadna miłość nie była dla was bardziej święta niż miłość Ojczyzny i żadna radość gorętsza niż radość wolności! E.M. Arndt”.

Były to słowa, słynnego na tamten okres niemieckiego pisarza Ernsta Moritza Arndta. Dziś, przez wielu krytyków uważanego za antysemitę i nacjonalistę.  

W pobliżu współczesnej pamiątkowej tablicy, obok siebie znajdują się dwie tablice. Po lewej stronie tablica z krzyżem prawosławnym, ku pamięci poległych carskich żołnierzy. Po prawej zaś znajduje się tablica z krzyżem żelaznym, ku pamięci poległych żołnierzy pruskich. Na niej znajdują się wytarte już napisy.


Spis poległych, wśród których jest 23 żołnierzy niemieckich I 64 rosyjskich

Sie fielen in den Kampfen gegen die Russen am 13.9.1914
Polegli w walkach z Rosjanami 13 września 1914

Wehrm. Heinrich Folk [Tolk], 2. Komp., Ldw. Inf. Regt 84
Wehrm. Pack [Pahl?], 2. Komp., Ldw. Inf. Regt 84
Wehrm. Julius Semrau, 2. Komp., Ldw. Inf. Regt 84
Gefr. Wilh. Schätzchen, 4. Komp., Ldw. Inf. Regt 84
Tamb. Wilh. Lensch, 4. Komp., Ldw. Inf. Regt 84
Gefr. A. Scharfenberg, 4. Komp., Ldw. Inf. Regt 84
Wehrm. A. Friedrichs, 4. Komp., Ldw. Inf. Regt 84
Wehrm. Karl Plehn, 4. Komp., Ldw. Inf. Regt 84
Wehrm. Paul Föge, 3. Komp., Inf. Regt. 45
Wehrm. A. Geschomeck, 3. Komp., Inf. Regt. 45
Wehrm. Wilh. Gothan, 3. Komp., Inf. Regt. 45
Musk. Gustav Ließ, 7. Komp., Inf. Regt. 45
Musk. Freitag, Inf. Regt. 44
4 unb. dtsch. Krieger, Inf. Regt. 43 u. 44
5 unb. dtsch. Krieger, Inf. Regt. 45

oraz 64 nieznanych żołnierzy armii rosyjskiej † 13.9.1914

Zachęcamy do odwiedzania tego miejsca, pamiętajmy o zachowaniu czystości oraz należytego szacunku. Wszak jest to nekropolia.

Przy sprzyjających warunkach z góry można dostrzec odległe o ponad 20 km Grajewo