Województwo warmińsko-mazurskie pojawia się coraz częściej wśród miejsc wybieranych przez turystów. W 2018 znalazło się na ósmym miejscu w kraju.


Jak podaje portal turystyczny nocowanie.pl liczba zapytań o nocleg na Warmii i Mazurach przekroczyła w 2018 roku 100 tysięcy, jest to największy wzrost w kraju w porównaniu do roku 2017 – aż 67% więcej zapytań wysłanych przez turystów do właścicieli obiektów z tego województwa.

Co przyciąga turystów na mazury?
Mazury potocznie określa się mianem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich lub Krainy Tysiąca Jezior, gdzie nożna doliczyć się ok. 2,5 tysiąca jezior. Znajduje się tam również największe jezioro w Polsce – Śniardwy. A krajobrazy zapierają dech w piersiach niejednego turysty.

Ełk w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miejscowości
Mimo że Ełk jest w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miejscowości na Warmi i Mazurach, to zajmuje siódme miejsce. Najpopularniejszą miejscowością województwa są Mikołajki. Zapytania turystów skierowane do właścicieli obiektów noclegowych w tym mieście w 2018 roku stanowiły aż 25% zapytań dla całego województwa. Na drugim miejscu znalazło się Giżycko (23% zapytań), a trójkę zamyka Ruciane-Nida (19%). Turyści pytali również o Mrągowo, Olsztyn i Ryn. W czołowej dziesiątce najchętniej wybieranych miejsc w województwie warmińsko-mazurskim znalazły się także Ostróda, Elbląg i Kruklanki.

O komentarz zapytaliśmy radnego Rafała Karasia
„Wedle informacji przedstawionej przez portal nocowanie.pl, Ełk jest na szarym końcu turystycznego "przewodu pokarmowego" Warmii i Mazur. Jest to ocena jednostkowa natomiast trudno dyskutować z faktami, że turyści przyjeżdżający na Mazury chętniej wybierają takie miasta jak Mikołajki, Giżycko czy Ryn. Każde z tych miejsc ma elementy charakterystyczne i wzbudzające zainteresowanie odwiedzających. Ełk takiej perełki turystycznej w swoim "repertuarze" niestety nie ma.

Jako przyczynę można wskazywać wiele czynników między innymi brak połączenia z wielkimi jeziorami lub brak bazy noclegowej. Wyjścia z sytuacji jednak szukać należy, poprzez stworzenie turystycznego wydarzenia wyróżniającego nasze miasto w skali ogólnopolskiej.

Uważam, że Radni miejscy powinni dokonać takiej analizy i dla dobra Ełczan poczynić niezbędne kroki do wypozycjonowania Ełku na mapie Polski, tak aby mogli w realny sposób skorzystać na tym mieszkańcy miasta”.

Do tematu odniósł się również radny Bartoszewicz (członek Komisji Sportu i Turystyki). Przygotował porównanie wyszukiwania przy pomocy narzędzia Google Trends. Wyniki poniżejArtykuł powiązany: Właściciel ełckiego zamku wybuduje ogromny hotel. W Giżycku