Jak podaje PAP, aż 6 kamer Polskiej Sieci Bolidowej zarejestrowało upadający w okolicach Reszla meteor. Wg nich około 50 kilogramowy meteor wdarł się w atmosferę i upadł niecałe 4 kilometry na południe od mazurskiego miasta. Do Ziemi mogło dotrzeć do 15 kg kosmicznej materii.

Do zdarzenia doszło z 12 na 13 września zeszłego roku. Wtedy to Meteor „Piecki PF120916” o rozbłysku porównywalnym do księżyca w kwadrze, wszedł na wysokości niecałych 82 kilometrów w atmosferę Ziemską. Jego prędkość wynosiła około 17 m/s aż do upadku z prędkością niespełna 5 m/s. Według obliczeń powinien znajdować się niecałe 4 kilometry od Reszla. Szerokość wytypowanego obszaru to tylko 200 metrów, natomiast długość to około 4 kilometry.

Teren był już przeczesany przez poszukiwaczy z Sekcji Meteorytowej Pracowni Komet i Meteorów – bez skutku. Istnieje prawdopodobieństwo, że upadł on w teren podmokły lub nawet do jeziora Kławój.

Z całą pewnością poszukiwacze wrócą w okolice Reszla wczesną wiosną jak tylko warunki pozwolą na sprawne przeczesywanie terenu. Wg opinii doświadczonego poszukiwacza znalezienie meteorytu powinno być w zupełności legalne. Zatem szczęśliwy znalazca nie powinien obawiać się konsekwencji prawnych (w przeciwieństwie do cennych znalezisk historycznych).

Znalezisko może być bardzo cenne, na pewno z punktu widzenia naukowego. Materia może mieć związek nawet z powstaniem Układu Słonecznego.


Prawdopodobne miejsce upadku meteorytu: