Postępująca pandemia Covid-19 sieje spustoszenie na świecie i Europie. W wielu krajach zupełnie wymknęła się już spod kontroli. Polacy i ełczanie nie chcąc dopuścić do włoskiego scenariusza zareagowali. Już przed ogłoszeniem przez prezesa rady ministrów, Mateusza Morawieckiego zaczęli prewencyjnie zamykać swoje firmy. Firmy które niejednokrotnie są jedynymi żywicielami ich rodzin.


Tak też zrobił Pan Kamil, właściciel ełckiej papugarni będącej jedną z głównych atrakcji miasta i gminy. Dla bezpieczeństwa swojego, swoich klientów oraz pracowników postanowił zamknąć Mazurskie Tropiki już 12 marca. Niestety już teraz martwi się o byt i przyszłość swojej firmy, a co za tym idzie również swojej rodziny.
Banki oraz rząd wychodzą naprzeciw i proponują rozwiązania dla firm. A samorządy? 

Jak za tydzień będę miał dać co dzieciom do jedzenia to będzie dobrze. Ptaki też muszę karmić i nie mogę dać im byle czego. Rozmawiałem z właścicielem lokalu na temat najmu. Człowiek rozumie, bo sam jest w tej chwili stratny ja nie mam to i on nie ma, a podatki za nieruchomość też musi zapłacić i utrzymanie. Szczerze nie wiem co dalej robić... Liczyliśmy na odrobienie strat z zimy i teraz to. 
W tej sytuacji nie jesteśmy tylko my. Na przykład "Kolej na Klocki" - nie wiem jak inni, bo tylko z Nimi codziennie się kontaktujemy i wspieramy. Myślę że inne branże też nie mają też lekko. Nikt z samorządu nie zapytał czy można jakoś pomóc. 

Rozgoryczony właściciel papugarni pyta: gdzie jest teraz poseł Kossakowski i Pani Senator Kopiczko? Czy pochylą się nad problemem ludzi? 

Ogromne koszty utrzymania firm

Pandemia dopiero się rozpędza i nikt nie wie jak długo to jeszcze potrwa. Koszty utrzymania firmy są ogromne. W ich skład wchodzą pensje dla pracowników, składki ZUS, kredyty, ubezpieczenia, prąd, ogrzewanie i inne. Wśród tych innych podatek od nieruchomości, który akurat Pan Kamil płaci de facto właścicielowi lokalu. Ten płaci podatek do gminy.
Jak zapewnia nasz rozmówca, gdyby samorząd zechciał przyznać ulgę to wtedy właściciel darował by tę kwotę najemcy. Jak dodaje są to bardzo duże kwoty... 

W przypadku gminy miejskiej Ełk podatek za 1 m2 mieszkalny wynosi 0,7 zł natomiast od prowadzenia działalności to już 22,99 zł za m2 powierzchni użytkowej. W gminie wiejskiej Ełk stawki te wynoszą kolejno 0,81 zł i 23,9 zł za 1 m2 (przyp. red.) 

Wiemy, że samorządy są w trudnej sytuacji finansowej. Czy wyciągną rękę do swoich mieszkańców i zechcą przygotować rozwiązanie pomocowe np. w formie ulgi podatkowej na czas pandemii? 


Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował apel do 
samorządów

Skierował do samorządowców list z apelem o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię. Rzecznik zwrócił uwagę, że są oni w obecnej sytuacji pozbawieni dochodu, a ponadto w dalszym ciągu ponoszą wiele kosztów.

Abramowicz podkreślił, że z radością przyjął informacje, iż część samorządów np. Kalisz zdecydowały się już takie działania. Zapowiedział je także np. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Więcej: portalsamorzadowy.pl


Rozwiązania pomocowe: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-przedsiebiorcow
Przydatne linki: zmiany terminów płatności podatków
Gmina Ełk: dokumenty złożysz w specjalnej strefie