Rząd zadecydował, że w przyszłym roku minimalna płaca będzie wynosiła 2250 zł brutto czyli 1634 zł netto.

Minister Elżbieta Rafalska policzyła, że oznacza to wzrost o 7,1% w porównaniu z tegoroczną stawką, która wynosi 2100 zł brutto. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa - z 13,70 zł do 14,70 zł. - To kolejny dowód na to, że dotrzymujemy słowa. - powiedział premier Morawiecki w Idzikowicach.

Stracą beneficjenci 500+?
Jest to kwota wyższa niż początkowo rekomendowano. Ta podwyżka oznacza, że w przyszłym roku nastąpi wzrost płacy minimalnej o 150 zł. I to jest teoretycznie dobra wiadomość. Teoretycznie, ponieważ wraz z podwyżką wiele osób samotnie wychowujących dzieci może utracić prawo do udziału w programie „500 plus” na pierwsze dziecko ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego.
Takie obawy dementuje resort z Rafalską na czele - mówienie dzisiaj, że któraś z polskich rodzin z powodu podniesienia minimalnego wynagrodzenia straci prawo do +500 plus+, jest zupełnie błędne, niepotrzebnie straszące ludzi. Odbieram to jako uderzenie w rządowy program w związku z trwającą w tej chwili kampanią wyborczą. Szkoda tylko, że te stresy i lęki mogą przeżywać rodziny. Przyszłe świadczenia mają się bowiem opierać na danych za lata 2017 oraz 2018. 

Przyszłoroczna podwyżka była przedmiotem sporu i wzbudzała wielkie emocje między rządem i związkami zawodowymi. W czerwcu rząd proponował podniesienie tej kwoty o 120 zł, na co nie zgadzali się działacze OPZZ i Solidarności, bo uważali, że jest absolutnie niewystarczająca. Domagali się, żeby minimalna płaca wynosiła połowę płacy średniej, która obecnie wynosi ok. 5 tys. zł brutto.
Spór płacowy ze związkami zawodowymi w samym środku kampanii samorządowej są rządowi wyjątkowo nie na rękę dlatego ten zgodził się na większą podwyżkę.
Pracodawcy nie są zadowoleni z przyszłych stawek gdyż są one kolejnym obciążeniem dla budżetów ich firm.

Zauważalny wzrost cen
Money.pl powołując się na dane GUS podaje średni wzrost cen na poziomie 2%.  Porównano dane z sierpnia 2017 w stosunku do analogicznego miesiąca bieżącego roku. 
Więcej na cytowanym portalu.