Podesty ruchome to urządzenia stworzone w celu unoszenia ludzi i ładunków na duże wysokości. Idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie mogą dotrzeć innego typu pojazdy i podnośniki. Chcesz poznać rodzaje podestów ruchomym? A może interesują Cię branże, w których można je wykorzystać? W obydwu przypadkach dobrze trafiłeś!Czym dokładnie są podesty ruchome?


Podesty ruchome zaliczają się do kategorii maszyn przejezdnych. Podesty ruchome to urządzenia transportu bliskiego i podlegają przepisom dozoru technicznego.
Stanowią one alternatywę dla stałych i nieruchomych konstrukcji - od podstawowych typu drabina, przez podesty nieruchome, aż po rusztowania. Czym dokładnie różnią się wszystkie wymienione układy? Tego dowiecie się przechodząc do artykułu “Pomost roboczy, rusztowanie czy platforma - które warto wybrać?” dostępnego tutaj.
Istnieją różne rodzaje podestów ruchomych, które omówimy w dalszej części artykułu.

Zadania podestów ruchomychDo głównych zadań podestów ruchomych
(w przeciwieństwie do np. takich jak tu wózków widłowych wysokiego składowania, służących głównie do rozmieszczania ładunków na dużych wysokościach) należy transport osób oraz ładunków w powierzchni poziomej a także pionowej. Dzięki tym urządzeniom, pracownicy mają możliwość wykonywania zadań na dużych wysokościach, dokładnie w miejscu, w którym potrzebują.
W zależności od modelu i rodzaju podesty ruchome są w stanie unieść od 1 do 3 osób wraz z narzędziami i niezbędnymi akcesoriami, co stanowi doskonale rozwiązanie w przypadku wielu wymagających prac. Co ważne część z podestów ma możliwość zdalnej obsługi - pracownik może sterować wysięgnikiem, podnosić go i opuszczać będąc w tym samym czasie na powierzchni podestu.

Rodzaje podestów ruchomych

Wśród podestów ruchomych wyróżnia się różne rodzaje maszyn, biorąc pod uwagę trzy najważniejsze zmienne - czyli: napęd, konstrukcję urządzeń oraz zastosowany rodzaj wysięgnika.

Podział podestów ruchomych ze względu na napęd
W przypadku wyróżnienia kategorii podestów pod względem rodzaju zastosowanego napędu - sprawa jest prosta. Wyodrębnić można:

 • podesty z napędem spalinowym;
 • podesty z napędem elektrycznym.
Mechaniczny napęd (bez względu na to czy spalinowy czy elektryczny) znacząco przyspiesza pracę, umożliwia także unoszenie ładunków i przemieszczanie się w krótkim czasie.
Warto jednak zaznaczyć, iż tak samo jak w przypadku takich jak tu czy tutaj - wózków widłowych spalinowych, także i podesty z napędem spalinowym nie mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń. Od tych reguł istnieją jednak wyjątki w przypadku gdy:
 • urządzenie pracuje w pomieszczeniu półotwartym;
 • pomieszczenie, w którym używany jest sprzęt jest dobrze wentylowane;
 • maszyny posiadają zamontowane specjalne filtry, aby zapobiegać nadmiernej emisji spalin.

Podział podestów ruchomych ze względu na konstrukcję urządzenia

Nie wszystkie podesty mają taką samą budowę, warto zwrócić na to uwagę decydując się na zakup tego urządzenia, tak aby potem nie być niemile zaskoczonym. Wyróżnia się podesty ruchome:
 • wiszące - składają się z platformy roboczej podwieszanej na linach, które połączone są wciągarkami. Montuje się na np. na dachach.
 • przejezdne - zbudowane z platformy roboczej, podwozia oraz konstrukcji nośnej, która osadzona jest zwykle na podwoziu samochodowym. Pozwala to na szybszy transport podestu pod wskazaną lokalizację..
 • masztowe - które składają się, jak nazwa sugeruje, z jednego/dwóch masztów, platformy roboczej, która porusza się po maszcie oraz podwozia w formie wózka holowniczego. Masztowe podesty nazywa się inaczej podestami samowznoszącymi.

Podział podestów ze względu na rodzaj wysięgnika


Jest to już ostatni podział podestów ruchomych, w którym za zmienną przyjmuje się rodzaj konstrukcji nośnej - czyli zamontowany typ wysięgnika. Podesty mogą posiadać:
 • wysięgniki teleskopowe - w których platforma unosi na sztywnym maszcie teleskopowym;
 • wysięgniki teleskopowe -przegubowe - które łączą w sobie element unoszenia podestu na maszcie teleskopowym, jednak jest to masz przegubowy;
 • wysięgniki przegubowe - których konstrukcja składa się z łamanego przegubowego masztu;
 • wysięgniki nożycowe - ich budowa opiera się na platformie umieszczonej na dwóch układach nożyc napędzanych przez siłowniki.Zastosowanie podestów ruchomych


Jak można łatwo się domyślić, z uwagi na bardzo dużą różnorodność wśród dostępnych na rynku podestów ruchomych, istnieje także wiele zastosowań dla tego typu urządzeń.
Oczywiście, są to przede wszystkim czynności, które wykonywane są na dużych wysokościach, można tu wspomnieć zarówno o zastosowaniu podestów ruchomych:
 • w branży budowlanej oraz remontowej;
 • w branży rozrywkowej (są pomocne np. przy budowaniu estrad, montowaniu nagłośnienia, czy elementów dekoracji);
 • podczas obsługi budynków (mycia okien na wysokościach, przeprowadzeniu prac porządkowych, czyszczeniu rynien itp.);
 • do prac związanych z obsługą i naprawą samolotów;
 • do wykonywania czynności wiążących się z utrzymaniem prawidłowego stanu infrastruktury oraz montażem dekoracji w przestrzeni miejskiej (np. bożonarodzeniowych czy ubieraniem miejskich choinek).


Podesty ruchome są bardzo użyteczne, często i chętnie wykorzystywane. Ich zalety to duża maksymalna wysokość unoszenia, łatwość obsługi oraz możliwość bezproblemowego dojścia do trudno dostępnych miejsc.


PodsumowanieW powyższym artykule zaprezentowaliśmy różne rodzaje popularnych podestów ruchomych, które na co dzień sprawdzają się w wielu branżach i zastosowaniach. Pamiętajcie, że decydując się na zakup podestu ruchomego warto wybrać urządzenie pochodzące ze sprawdzonego miejsca, jakim jest np. skład nowych i używanych wózków widłowych Lemarpol (którego ofertę na platformy i podesty robocze znajdziecie tutaj).