Polacy wybitnie upodobali sobie kuchnię włoską a ostatnio także turecką. Pizza czy kebab na zamówienie są jednymi z ulubionych polskich fast foodów. Zamówienia składamy już nie tylko przez telefon, ale coraz częściej online.


Preferencje gastronomiczne Polaków

Serwis Pyszne.pl przeprowadził badania dotyczące najczęściej zamawianych dań za pośrednictwem tej strony. Wykazały one, że w Gdańsku i w Warszawie mieszkańcy najczęściej zamawiają kebab, zaś we Wrocławiu, Poznaniu czy w Łodzi - pizzę. Kraków wyróżnia sie na tle innych dużych, wojewódzkich miast w Polsce, ponieważ - zgodnie z danymi Pyszne.pl - najczęściej zamawiane są tam dania obiadowe. W porównaniu z Unią Europejską nie pozostajemy w tyle. Podobnie jak w Polsce najczęściej zamawianą potrawą online w Austrii jest pizza, a w Belgii - kebaby. W Holandii mieszkańcy zasmakowali w potrawie kapsalon z kurczakiem, zaś nasi zachodni sąsiedzi w burgerach.

W 2015 roku zamawialiśmy około 1 mln 756 tys. posiłków z dostawą do domu. Rok później było to już 4 mln 333 tys. sztuk, a w okresie od stycznia do czerwca w 2017 roku liczba zamówień wzrosła aż do 3 mln 463 tys.

Dynamiczny wzrost rynku zamawiania jedzenia przez internet w Polsce

W 2019 roku Gazeta Wyborcza opublikowała informacje dotyczące rynku zamawiania jedzenia w Polsce. Jego wartość cały czas wzrasta. W 2018 roku szacowano go na 6 mld zł, tj. o 500 mln zł więcej niż w 2017 roku, a według wstępnych prognoz w 2019 roku dostarczanie jedzenia przyniesie firmom 6,6 mld zł.

Na podstawie danych własnych serwisu PizzaPortal.pl można szacować, że za pięć lat blisko połowa jedzenia na wynos będzie zamawiana przez internet. Tym samym rynek zamówień online wyniesie 5,6 mld zł w 2025 roku. Obecnie, w 2019 roku, to 1,3 mld zł, podczas gdy cały rynek HoReCa szacowany jest na 6,6 mld zł, co stanowi około 25 proc. obrotów rynku restauracyjnego.

Według PBI w sierpniu 2019 roku z internetu korzystało 28 mln Polaków - 14 mln kobiet oraz 14 mln mężczyzn. Coraz więcej z nas ma dostęp do szybkiej sieci światłowodowej, którą do polskich gospodarstw dostarcza między innymi firma UPC z internetem światłowodowym. Szybko i sprawnie możemy więc złożyć zamówienie online w konkretnej restauracji czy sieci barów, albo skorzystać z popularnych serwisów do zamawiania jedzenia online, m.in. PizzaPortal.pl czy Pyszne.pl.

Zamówienia także mobilnie

Dla osób lubiących zamawiać jedzenie z różnych sieci i pojedynczych restauracji wygodne jest korzystanie z aplikacji mobilnych, np. Uber Eats. Nie została ustalona minimalna kwota zamówienia jedzenia a za dowóz płaci się 6,99 zł. Nie ma przy tym znaczenia, na jaką odległość realizowany jest dowóz. Wyjątkiem są zamówienia z sieci McDonalds, które Uber Eats dowozi za 7,99 zł oraz zamówienia ze stołecznych lokali – tu opłata za dowóz niezmiennie wynosi 9,99 zł.

Ile wydajemy na zamawiane posiłki?

Raport PizzaPortal.pl „Klikasz i jesz. Raport o rynku dostaw jedzenia w 2018 roku” wskazuje, że w niedziele niehandlowe (w porównaniu do niedziel z otwartymi sklepami) wzrosła liczba zamówień jedzenia z dostawą średnio o 35 proc. Braków w lodówce nie można już uzupełnić w dzień wolny od handlu w tak prosty sposób jak dotychczas, dlatego Polacy znaleźli na to inny sposób - jedzenie na telefon lub zamawiane do domu w trybie online.

Ile wydajemy na takie gastronomiczne przyjemności? Największe zamówienia według przytoczonego raportu składają mieszkańcy Piaseczna w woj. mazowieckim, gdzie średni jego koszt to 49,3 zł. Najniższe zamówienia składane są zaś w Chełmie w woj. lubelskim - 35 zł. Najczęściej jedzenie online kupują mieszkańcy dużych miast, takich jak Kraków, Sopot i Wrocław.

Pamiętajmy, że cena zamawianego jedzenia to jeszcze nie wszystko. Kosztem dla klienta jest też opłata za dostawę, choć już część lokali oferuje bezpłatny przywóz. Pozostałe naliczają sobie dodatkowo od 2-3 do nawet 15 zł. Warto też pamiętać, że np. wiele lokali nie przywiezie nam do domu np. małej pizzy Margarity, jeśli zamówienie wynosi jedynie 10 zł. Zazwyczaj obowiązuje minimalna kwota w wysokości 20-30 zł.